27.10.2016/12:08

HiProMine otrzymała nagrodę Most Disruptive Innovation

Firma Deloitte wyróżniła nagrodą Most Disruptive Innovation spółkę HiProMine. To wyróżnienie otrzymują firmy, które mają potencjał, aby zmienić cały sektor i obraz gospodarki.

W tegorocznej edycji środkowoeuropejskiego konkursu bezkonkurencyjna okazała się polska firma HiProMine, która rozwija technologie przemysłowej hodowli i przetwarzania owadów.

Podpoznański start-up wykorzystuje wytworzone przez miliony lat ewolucji umiejętności przetwarzania przez owady odpadów organicznych w najwyższej jakości substancje odżywcze.

Nagroda Most Disruptove Innovation została przyznana w tym roku po raz pierwszy, wyboru dokonali przedstawiciele Deloitte oraz partnerów rankingu „Technology Fast 50 CE” wśród firm, które zgłosiły udział w specjalnej kategorii rankingu.

Firma HiProMine, została założona w 2015 roku przez Jakuba Urbańskiego, biologa molekularnego, Damiana Józefiaka, profesora kierującego Katedrą Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz profesora Jana Mazurkiewicza, kierownika Zakładu Doświadczalnego Technologii Produkcji Pasz i Akwakultury w Muchocinie.

Powstaniu nagrody Most Disruptive Innovation przyświecała chęć wykazania, że również w Polsce powstają takie spółki i start-upy, których technologie, produkt lub usługi mają szansę stać się przełomowe i wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek europejski albo nawet globalny – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, partner, lider programu Technology Fast 50 w Europie Środkowej w Deloitte.

- HiProMine najlepiej wpisała się w te kryteria. Działalność firmy ma olbrzymi potencjalny wpływ na rynek produkcji białka na potrzeby przemysłu paszowego i spożywczego. Co więcej spółka planuje poszukiwanie zastosowań swoich technologii w medycynie, farmacji, kosmetyce i przemyśle chemicznym - dodaje.

Założyciele HiProMine w ciągu najbliższej dekady chcą zdominować rynek białka owadziego w całej Europie. - Nasza technologia jest w pełni skalowalna, przyjazna dla środowiska i niskoemisyjna, co więcej opiera się na wykorzystaniu niskowartościowych produktów ubocznych rolnictwa i przemysłu spożywczego. Jesteśmy przekonani, że białko owadzie jest olbrzymią szansą nie tylko na zmniejszenie uzależnienia naszego rolnictwa od importu białka na cele paszowe, ale również podbicie rynków globalnych – technologia opracowana przez HiProMine może stać się wizytówką polskiej innowacji – mówi Jakub Urbański, CTO, HiProMine.

O nagrodę Most Disruptive Innovation w tym roku rywalizowało aż 16 spółek z regionu Europy Środkowej. Pięć z nich pochodziło z Polski (oprócz HiProMine były to Cloud Technologies, Virtual Power Plant, Phenicoptere oraz Inphotech), w konkursie startowały również innowacyjne przedsiębiorstwa z Rumunii, Słowacji i Litwy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.