17.09.2018/09:49

Hochland inwestuje w zakład w Węgrowie

Hochland Polska opracowuje plan obniżenia oddziaływania na środowisko. Wiążą się z nim m.in. liczne inwestycje. Największą z nich, o wartości ok. 3,5 mln euro, jest aktualnie wymiana instalacji wyparnej do produkcji serwatki i mleka w proszku, w zakładzie w Węgrowie.

Działania zrealizowane w ubiegłych latach pozwoliły m.in. na obniżenie zapylenia w sąsiedztwie zakładu produkcyjnego Hochlandu w Węgrowie. Dwie wieże suszarnicze proszkowni służące do odpylania powietrza wylotowego, zostały zastąpione jedną wieżą o wyższej wydajności, wyposażoną w wysokosprawny filtr workowy. 

Dzięki inwestycji w nową instalację, odzyskana woda jest teraz wykorzystywana do kotłów parowych i dalszych procesów produkcyjnych. Kolejna inwestycja pozwoliła na wstępne zagęszczenie serwatki, co skraca czas pracy wyparki i zmniejsza zużycie energii elektrycznej i cieplnej. 

W zakładzie w Węgrowie przeprowadzono również trójetapową inwestycję w chłodnictwo. Jej efektem jest m.in. odzysk ciepła z amoniaku i wykorzystanie go do układu wentylacji i ogrzewania wody. Dodatkowo ilość amoniaku w instalacji ograniczono o 50 proc., co znacząco wpływa na bezpieczeństwo.

- Aktualnie największą inwestycją pro-środowiskową, o wartości ok. 3,5 mln euro, realizowaną przez Hochland Polska jest wymiana instalacji wyparnej do produkcji serwatki i mleka w proszku, w zakładzie w Węgrowie. Uruchomienie produkcji proszków z nowej instalacji planowane jest już w grudniu – komentuje Jacek Wyrzykiewicz, PR & marketing services manager w Hochland Polska.

Dodaje, że nowa wyparka zużywa dużo mniej pary technologicznej, dzięki czemu szacowana redukcja zużycia energii wyniesie 12 tysięcy MWh/rok. To oznacza zmniejszenie emisji CO2 o ok. 2 220 ton/rok. Dodatkową korzyścią będzie redukcja poziomu hałasu.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.