19.07.2018/12:26

Holendrzy rezygnują z zakazu handlu w niedziele. Sklepy otwarte w większości gmin

Kolejne holenderskie gminy rezygnują z zakazu handlu w niedziele. Według najnowszych danych, już w 68 proc. gmin w tym kraju zezwolono na otwieranie sklepów w ostatni dzień tygodnia. Współczynnik ten rośnie z roku na rok; jeszcze w 2016 r. na handlowanie w niedziele pozwalano "tylko" w 55 proc. gmin - donosi holenderskie NL Times.

Co ciekawe, Holendrzy przekonują się nie tylko do handlu w niedziele, ale również do otwartych sklepów w... święta (niektóre, bądź nawet wszystkie). Jest to dozwolone niemal w co drugiej gminie. Ponadto organizacja Detailhandel Nederland twierdzi, że w około 30 kolejnych gminach zezwolenie na niedzielny lub świąteczny handel może zacząć obowiązywać już w najbliższej przyszłości.

W co 11. holenderskiej gminie - w tym w Rotterdamie i Almere - sklepy mogą być otwarte przez każdy dzień w roku. Z kolei w gminie Losser, jako jedynej w kraju, nie obowiązują żadne restrykcje dotyczące nawet godzin otwierania sklepów, co oznacza, że placówki mogą działać przez 365 dni w roku, po 24 godziny na dobę.

Jak zauważają przedstawiciele Detailhandel Nederland, poparcie dla otwierania sklepów w niedziele rośnie, nawet wśród właścicieli małych firm, jak również wśród przedstawicieli partii chadeckich takich jak SGP czy ChristenUnie. Ciekawym przykładem jest gmina Hardewijk, gdzie politycy ChristenUnie zezwolili na niedzielny handel po warunkiem, że sklepy będą zamknięte w godzinach porannych, aby mieszkańcy mogli wtedy pójść do mszę do kościoła.

- Sprawy rozwijają się pomyślnie. Konsumenci będą mogli robić zakupy wtedy, gdy będzie to dla nich najwygodniejsze - tłumaczy Sander van Golberdinge, dyrektor Detailhandel Nederland, cytowany przez NL Times. - Oczywiście chcielibyśmy jeszcze zobaczyć rozszerzenie godzin, w które sklepy mogą być otwarte, w kolejnych gminach - dodaje.

Przypomnijmy, że w Polsce ograniczenie handlu w niedziele obowiązuje od marca br. Co do zasady do końca roku sklepy otwarte będą tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, chyba, że w którąś z nich wypadnie święto. Handel dozwolony będzie również w jedną niedzielę przed Wielkanocą i dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W 2019 r. sklepy w Polsce będą otwarte jedynie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca i niedziele przedświąteczne. Począwszy od 2020 r. handel będzie możliwy już tylko w siedem niedziel w roku: trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

To w praktyce oznacza, że w 2018 r. czeka nas 29 niedziel handlowych i 23 niedziele z zakazem handlu. Rok później sklepy otwarte będą już tylko w 15 niedziel, a zamknięte w 37. Natomiast począwszy od 2020 r. handel dozwolony będzie w Polsce jedynie w siedem niedziel, a zabroniony w 45.

W niedziele pozostały otwarte m.in. sklepy "w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek", sklepy na stacjach paliw, placówki handlowe na dworcach (tylko "w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych"), apteki i hurtownie farmaceutyczne, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, placówki pocztowe, sklepy w strefach wolnocłowych, czy zakłady pogrzebowe. Na normalnych zasadach funkcjonuje również handel internetowy.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • nn 20.07.2018

    artykuł sponsorowany przez biedne koncerny...niedługo to już tylko w Polsce w Boże Narodzenie i Wielkanoc sklepy będą zamknięte, co za ciemnogród, nieprawdaż???
    A z jakim entuzjazmem autor artykułu to pisze, muszą mu dobrze za to płacić...żałosny zgniły Zachód, komuna znowu zalewa świat.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.