08.01.2020/11:31

Iglotex zamyka chłodnię w Grudziądzu. Powodem jest nierentowność biznesu

Chłodnia Iglotex w Grudziądzu zostanie zamknięta w czerwcu 2020 r. Jak poinformował zarząd spółki w komunikacie, cytowanym przez portal grudziadz.naszemiasto.pl, to efekt pogarszających się od lat wyników finansowych zakładu.

– Zakład produkcyjny w Grudziądzu był jedynym, nierentownym wśród fabryk Grupy Iglotex. Proces pogarszania się wyniku netto zakładu był obserwowany od kilku lat – powiedział Maciej Włodarczyk, prezes spółki.

Iglotex poinformował, że decyzja nie została podjęta z dnia na dzień, a była wynikiem szeregu zmian, które w ostatnich latach zachodzą na rynku upraw warzyw i owoców oraz rosnących kosztów produkcji mrożonek.
Chłodnia w Grudziądzu będzie funkcjonowała jeszcze przez pół roku. Zostanie zamknięta z końcem czerwca. Iglotex chce oprzeć produkcję na trzech zakładach, dwóch w Tarnowie i zakładzie w Skórczu, odbudowywanym po pożarze. 

Prezes Igloteksu zapewnia, że decyzja o likwidacji zakładu w Grudziądzu jest trudna dla spółki, szczególnie mając na uwadze utratę miejsca pracy pracowników, jednak słuszna w kontekście efektywności prowadzonego biznesu. W ubiegłym roku w chłodni pracowało 290 osób. Iglotex informuje, że kontrakty części pracowników sezonowych obowiązywały do końca roku i nie zostały przedłużone, a około 60 osób będzie mogło od początku lipca znaleźć pracę w zakładzie w Skórczu, oddalonym o prawie 50 km. 

– Pozostali pracownicy zakładu w Grudziądzu otrzymają wszelkie uposażenia/odprawy wynikające z przepisów prawa i zawartych umów, a jednocześnie będziemy czynić starania, aby znaleźli oni zatrudnienie w innych zakładach w samym Grudziądzu i okolicy. Po wstępnym rozpoznaniu – wiemy już, że jest duże zapotrzebowanie na pracowników o tym profilu – powiedział Maciej Włodarczyk.

Dodatkowo Iglotex zapewnia, że pomoże także dostawcom warzyw i owoców w znalezieniu nowych klientów, którzy mieliby skupować surowce. Spółka będzie starała się wspomóc ich, rekomendując współpracę z nimi na dostawy warzyw i owoców okolicznym przetwórniom i chłodniom, z którymi Iglotex będzie współpracował w związku z wdrożeniem nowego modelu produkcji mrożonek na bazie warzyw i owoców. Spółka Iglotex chce kupować gotowe, mrożone owoce i warzywa od zewnętrznych przetwórni i chłodni, a następnie przetwarzać je w zakładzie w Skórczu.

Zakład w Grudziądzu został przejęty przez Iglotex w 2007 roku. Był jedynym w grupie, specjalizującym się w produkcji mrożonych warzyw i owoców. Chłodnia nie konkurowała z innymi zakładami z portfolio spółki, ale była bardziej narażona na negatywne trendy rynkowe. Chodzi m.in. o skokowo rosnące ceny surowców, spowodowane długotrwałymi suszami i malejącymi przez to zbiorami warzyw i owoców.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • luks malina 20.01.2020

    oczywiście że żadnych podwyżek za surowiec nie robili więc to ściema. jedyne co mogło ich wykończyć to prąd i inne opłaty. jako rolnik bardzo miło ich wspominam.wielka szkoda.

  • miki 14.01.2020

    co oni piszą ceny warzyw przez 10 lat wzrosły o 10 groszy, a koszty produkcji nawet już nie liczę

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.