19.04.2020/12:59

Ikea będzie unikać zwolnień, ale roczna sprzedaż firmy spadnie o min. 15 proc.

Nie wiadomo, kiedy sklepy wrócą do pracy, dlatego powstają różne modele. W tej chwili, gdyby potrwało to jeszcze krótko, spodziewamy się, iż nasza roczna sprzedaż spadnie o ok. 15 proc., ale to oczywiście może się jeszcze zmienić – powiedziała w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Carolina Garcia Gomez, prezes Ikea Retail Polska.

Szefowa Ikei zastrzegła, że jeśli przerwa potrwa dłużej, np. do końca maja, wówczas Ikea będzie musiała przejść do innego scenariusza. - Wtedy weźmiemy pod uwagę, jakie opcje są dostępne, np. w zakresie tego rządowego programu. Jeśli to pozwoli nam na utrzymanie miejsc pracy, to jest to opcja do rozważenia. To, co mogę powiedzieć już teraz, to na pewno będziemy potrzebować więcej elastyczności w zakresie działalności po jej wznowieniu, zarówno jeśli chodzi o współpracę z władzami, jak i partnerami społecznymi w firmie. Wszystko, aby uniknąć zwolnień, na obecny moment nie mamy takich planów. Oczywiście, po tym jak sklepy ruszą, będziemy naszą efektywność nadal analizować, niemniej na tym etapie takie ruchy nie są rozważane.

Ikea w odczuła skutki zamknięcia sklepów tak samo, jak inne firmy prowadzące handel wielkopowierzchniowy, a nie oferujące artykułów pierwszej potrzeby. Wszystkie 11 sklepów Ikei w Polsce nie prowadzi sprzedaży, a pracownicy przyjeżdżają aby pakować zamówienia online. 

Wartość sprzedaży internetowej rośnie z dnia na dzień. Ikea podwoiła możliwości centrów dystrybucyjnych. Rozwija mocno zakupy w systemie click & collect, czyli z odbiorem osobistym w sklepie i uruchomiła dodatkowe punkty odbioru. Poza 11 sklepami działa 12 punktów odbioru, a planowane jest jeszcze uruchomienie ok. 10. 
Spółka rozwija sprzedaż telefoniczną, ponieważ wiele osób ciągle nie potrafi lub nie ma dostępu do kupowania przez internet. Carolina Garcia Gomez powiedziała, że w ciągu ostatniego tygodnia pracownicy Ikei odebrali 23 tys. telefonów, co pokazuje, że zapotrzebowanie na taką usługę jest duże.

– Grupa Inter IKEA w Polsce to nie tylko sklepy, których mamy 11. Jesteśmy w kraju od prawie 60 lat. Grupa Inter IKEA prowadzi tu także własne fabryki mebli, a polskie zakłady pod względem produkcji wyrobów z drewna odpowiadają za 50 proc. globalnej produkcji w ramach koncernu – wyjaśniła prezes Ikea Retail Polska.
Carolina Garcia Gomez powiedziała, że spółka skupia się na tym, aby równoważyć działalność biznesową na tyle, na ile jesteśmy w stanie ją prowadzić z absolutnym bezpieczeństwem swoich pracowników. 

20 proc. globalnych zakupów koncernu przypada na Polskę, więcej przypada tylko na Chiny. Polska była pierwszym poza Szwecją krajem, w którym IKEA zainwestowała. Ikea ma w Polsce 18 fabryk i ponad 90 zewnętrznych dostawców mebli. Na świecie zamkniętych jest ponad 300 sklepów IKEA, to ponad 80 proc. wszystkich placówek.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.