15.11.2021/15:02

Inflacja bazowa będzie oddziaływać w kierunku dalszego wzrostu cen [ANALIZA]

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w Polsce zwiększyła się w październiku do 6,8 proc. r/r wobec 5,9 proc. we wrześniu. To wynik zgodny ze wstępnym szacunkiem GUS oraz wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (6,4 proc.) i prognozy Credit Agricole Bank Polska (6,5 proc.). Jak zwracają uwagę eksperci CA, inflacja kształtuje się na najwyższym poziomie od maja 2001 r. i od 7 miesięcy pozostaje powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP, który wynosi 3,5 proc. r/r.

Jak wyjaśniają analitycy Credit Agricole Bank Polska, w kierunku wzrostu inflacji oddziaływała wyższa dynamika cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” – 5,0 proc. r/r w październiku wobec 4,4 proc. we wrześniu. Wzrost dynamiki cen żywności obejmuje wiele kategorii, m.in. „oleje i tłuszcze”, „pieczywo i produkty zbożowe”, „mleko, sery i jaja” – to efekt napiętej sytuacji popytowo-podażowej na światowym rynku zbóż i roślin oleistych oraz mleka. Drożeją także owoce – w tym przypadku przyczyny to słabsza jakość tegorocznych zbiorów oraz efekt niskiej bazy sprzed roku.

Do wzrostu inflacji przyczyniła się również wyższa dynamika cen nośników energii – 10,5 proc. r/r w październiku wobec 7,3 proc. we wrześniu – będąca skutkiem przede wszystkim wyższych cen opału oraz gazu.

Jedną z przyczyn wzrostu inflacji była również wyższa dynamika cen paliw – 33,9 proc. r/r w październiku wobec 28,6 proc. we wrześniu – będąca konsekwencją wzrostu światowych cen ropy naftowej oraz gazu. Szczególnie silny wzrost obserwowany jest w kategorii „gaz ciekły i pozostałe paliwa do prywatnych środków transportu – 53,1 proc. r/r w październiku wobec 37,7 proc. we wrześniu.

W kierunku wzrostu inflacji oddziaływała również wyższa inflacja bazowa, która zgodnie z szacunkami Credit Agricole zwiększyła się w październiku do 4,6 proc. r/r wobec 4,2 proc. we wrześniu.

Tym samym eksperci szacują, że ukształtowała się ona na najwyższym poziomie od października 2001 r. Jej wzrost miał szeroki zakres i został odnotowany m.in. w kategoriach: „wyposażenie i prowadzenie gospodarstwa domowego”, „łączność”, „restauracje i hotele”, „rekreacja i kultura”, „zdrowie”, „odzież i obuwie” oraz „transport – bez paliw”.

– Warto odnotować, że wzrost inflacji bazowej przyspiesza mimo silnych efektów wysokiej bazy związanych z falą podwyżek covidowych w pierwszej fazie pandemii. Podobnie jak w poprzednich miesiącach struktura danych o inflacji bazowej wskazuje, że częściowo wynika to z realizacji odłożonego popytu w zamrożonych w poprzednich miesiącach sektorach gospodarki, którego kumulacja ma proinflacyjny charakter – komentuje Jakub Olipra, starszy ekonomista,
Credit Agricole Bank Polska.

– Wsparcie dla takiej oceny stanowi utrzymujący się wzrost inflacji w kategorii „restauracje i hotele”. Można jednak oczekiwać, że w kolejnych miesiącach efekt ten zacznie stopniowo wygasać. Inną przyczyną wzrostu inflacji bazowej jest efekt barier podażowych, który ze względu na mniejszą dostępność niektórych towarów podbija dynamikę cen m.in. w takich kategoriach jak „urządzenia gospodarstwa domowego”, „meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy”, „sprzęt wizualny, fotograficzny i informatyczny”, „urządzenia i sprzęt terapeutyczny” czy też „samochody osobowe” – dodaje ekspert.

Jak podsumowują analitycy, w najbliższych miesiącach w kierunku przyspieszenia wzrostu cen będą oddziaływać wyższe dynamiki cen w kategoriach „żywność i napoje bezalkoholowe”, „nośniki energii”, „paliwa” oraz wyższa inflacja bazowa.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także