15.06.2020/10:53

Inflacja w Polsce. Wzrosty cen wyhamowują, ale żywność i tak droższa o 6,5 proc.

GUS poinformował w poniedziałek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2020 r. w porównaniu z tym samym miesiącem roku poprzedniego wzrosły o 2,9 proc. Z kolei względem kwietnia ceny spadły o 0,2 proc. Natomiast żywność podrożała o 6,5 proc. rok do roku i o 0,1 proc. względem kwietnia.

Inflacja w ujęciu rdr była w maju najniższa. Wzrost cen o 2,9 proc. był znacznie mniejszy niż w styczniu, lutym czy marcu, gdy towary i usługi konsumpcyjne drożały nawet o 4,3-4,7 proc. w porównaniu z tymi samymi miesiącami w roku poprzednim.

W szerokiej kategorii obejmującej żywność i napoje bezalkoholowe ceny podrożały w maju o 6,2 proc. rdr i o 0,2 proc. względem kwietnia. W przypadku samej żywności wzrosty wyniosły odpowiednio o 6,5 proc. oraz 0,1 proc. Warto jednak zauważyć, że jeszcze w kwietniu inflacja żywności kształtowała się na poziomie aż 7,8 proc. rdr.

Z kolei w kategorii napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, wzrosty cen wyniosły 4,5 proc. rok do roku i 0,1 proc. w miesiąc do miesiąca.

A jak kształtowały się ceny żywności w rozbiciu na poszczególne kategorie? W maju owoce były droższe aż o 27,9 proc. niż rok wcześniej. Ceny wędlin wzrosły o 11,3 proc., pieczywa o 8,9 proc., ryżu o 7,8 proc., mleka o 7,6 proc., a cukru o 7,5 proc. Potaniały natomiast mięso drobiowe (-3,7 proc.) i masło (-4,2 proc.).

W przypadku napojów bezalkoholowych, kawa zdrożała rok do roku o 1,9 proc., herbata o 2,8 proc., wody mineralne lub źródlane o 3,8 proc, a soki owocowe i warzywne o 2,2 proc. Napoje alkoholowe były w maju droższe niż przed rokiem o 3,7 proc., a wybory tytoniowe - o 6,5 proc.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • borys 17.03.2021

    żeby cos pisać w komentarzach to trzeba znac sie troche na ekonomii . w kazdym państwie inflacja istnieje . a najwieksza jest wtedy kiedy społeczeństwo sie bogaci. dla przykładu mozna byłby zyc jak na białorusi lub ukrainie i płaci o połowe mniej, lub w luksemburgu czy niemczech i płacic dwa razy tyle co w polsce. . ten co pisze bzdury o 20% to kłamie albo kupuje po pijanemu i go oszukują

  • Bzdury 02.09.2020

    Bzdury aż głowa boli wydaje i 20% więcej na żywność niż rok temu a od lat kupuję co miesiąc te same rzeczy w tych samych ilościach...

  • Kabaret 12.08.2020

    Ciekawe gdzie zapadają decyzje o inflacji, czy w gmachu GUSu czy na Nowogrodzkiej ? W dane podawane to nikt chyba nie wierzy, wzrost cen jest znacznie wyższy.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.