01.03.2021/14:03

InPost we współpracy z samorządem Łodzi wdroży koncept „Green City”. Celem ograniczenie emisji CO2

InPost zawarł z Miastem Łódź porozumienie, w ramach którego wdrażany będzie koncept „Green City”, umożliwiający znaczące ograniczenie emisji CO2 oraz ruchu samochodów w centrach miast. Jest to także realizacja idei zarządzania miastem opartym na założeniach „Smart City”.

Mieszkańcy Łodzi wkrótce będą mieli dostęp do szerszej sieci Paczkomatów InPost – miasto udostępniło 70 nowych lokalizacji – a także do większego wachlarza usług miejskich, m.in. ładowarek do samochodów elektrycznych przy Paczkomatach. W ramach porozumienia InPost będzie sukcesywnie zwiększał swoją flotę samochodów elektrycznych w Łodzi, tak aby uzyskać pełną zeroemisyjność uzgodnionym z miastem, gwarantowanym terminie.

– Wszyscy wiemy, jak katastrofalna jest jakość powierza zwłaszcza w dużych miastach. Jego poprawa to wymóg chwili obecnej, a nie odległej przyszłości. Dlatego zaproponowaliśmy miastu Łódź, aby było pierwszym w Polsce partnerem naszego programu „Green City”. Ma on znacznie ograniczyć emisję zanieczyszczeń wynikającą z rozwoju e-commerce – przez zmniejszenie emisji CO2 i ruchu samochodów w centrach miast, a także wprowadzenie samochodów elektrycznych w miejsce tych o napędzie spalinowym – mówi Rafał Brzoska, prezes InPost.

Według firmy, paczkomaty to najbardziej ekologiczna forma dostawy przesyłek, która znacząco, bo aż o 75 proc. ogranicza emisję CO2 w porównaniu do tradycyjnych przesyłek kurierskich

– Teraz idziemy krok dalej – w ramach naszego programu wspomagamy także realizację idei ‘smart city’, czyli mobilnego dostępu do szeregu usług miejskich oraz budowę sieci ładowarek elektrycznych umiejscowionych przy Paczkomatach. Łódź to pierwsze miasto z naszą nową ofertą, ale co ważne – każde miasto lub gmina w Polsce może przystąpić do naszego zielonego paktu i otrzymać pakiet eko razem z ustalonym terminem wymiany floty samochodów kurierskich obsługujących miasto na samochody elektryczne. Także polskie miasta rozumieją problem związany z zanieczyszczeniami środowiska – zainteresowanie projektem przeszło nasze oczekiwania, więc wkrótce planujemy kolejne wdrożenia. Dotychczas żadna firma kurierska na świecie nie zaproponowała podobnego rozwiązania. Środowisko to nasza wspólna odpowiedzialność – my zaczynamy od siebie – podkreśla Rafał Brzoska.

– Łódź jest liderem wśród polskich miast jeżeli chodzi o działania zwiększające komfort życia mieszkańców. Zdecydowaliśmy się na współpracę z InPost-em, jednym z liderów innowacyjności w Polsce, bo chcemy aby łodzianie mogli wygodnie odbierać swoje przesyłki jak najbliżej miejsca zamieszkania – bez konieczności dojeżdżania i stania w kolejkach. Obecnie jest to najbardziej ekologiczna z dostępnych form odbioru, a przy tym gwarantuje zmniejszenie natężenia ruchu w mieście i bezpieczeństwo związane z sytuacją epidemiczną. Stawiamy na niskoemisyjne dostawy do Paczkomatów zamiast tradycyjnych dostaw kurierskich, bo są one wygodne dla łodzian i korzystne dla miasta. Poza tym, obok innych naszych działań proekologicznych, współpraca z InPost-em na pewno przyczyni się do dalszej poprawy stanu środowiska w Łodzi – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Kalkulator śladu węglowego wskazuje, że gdyby tradycyjne dostawy kurierem do domu były zastąpione dostawą do Paczkomatu, redukcja emisji CO2 sięgnęłaby nawet 75 proc. Dostarczenie paczki do maszyny InPost oznacza co najmniej 0,35 kg mniej emisji CO2 do atmosfery na każdą przesyłkę (dane własne InPost).

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Tre 06.03.2021

    Nie

  • Bombik 05.03.2021

    W Łodzi maseczki nie obowiązują?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także