01.07.2022/13:28

Integracja KSeF i EDI: dlaczego warto?

Krajowy System e-Faktur dla wielu polskich przedsiębiorców nie jest już nowinką. Oficjalna platforma rządowa do wystawiania, odbierania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych wiąże się bowiem z wprowadzanym od 1 stycznia 2024 roku obowiązkiem e-fakturowania dla wszystkich podatników w naszym kraju.

KSeF – podstawowe informacje o przygotowaniach

Publikowane dotąd przez Ministerstwo Finansów założenia odnoszące się do korzystania z KSeF skupiają się na tworzeniu faktur zgodnie ze schematem KSeF xml oraz przesyłania/odbierania faktur do/z KSeF po uprzednim uwierzytelnieniu się na platformie w sposób określony przez dokumentację API.

Wprowadzany w 2024 roku obowiązek sprawi, że liczba podmiotów korzystających z KSeF gwałtownie wzrośnie, dlatego rozwiązanie Ministerstwa Finansów musi być uniwersalne i łatwo dostępne. Posłuży ono zarówno małym przedsiębiorcom (np. jednoosobowym działalnościom gospodarczym), jak i największym organizacjom, które przetwarzają w ciągu miesiąca adekwatną do skali swoich operacji liczbę faktur. Stąd też na stronie podatki.gov.pl jest już dostępna dokumentacja umożliwiająca przygotowanie się do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.  

   

Wyzwania związane z samodzielnym uzyskaniem zgodności z KSeF

W obliczu poważnych zmian czekających polskich przedsiębiorców w zakresie e-fakturowania rodzi się pytanie, czy zapoznanie się z opublikowanym przez Ministerstwo zestawem materiałów pozwoli z łatwością rozpocząć użytkowanie KSeF i rejestrację swoich faktur?

Z danych zbieranych od ekspertów Comarch, którzy odbywają spotkania robocze z obecnymi i przyszłymi klientami, podłączenie się do KSeF „na własną rękę” stawia firmy przed sporym wyzwaniem. Wymaga bowiem nie tylko wiedzy technicznej i zasobów programistycznych, ale również odpowiedniej infrastruktury oraz doświadczenia. Ilość prac programistycznych wymaganych do osiągnięcia pełnej integracji systemów wewnętrznych (np. FK/ERP) z API KSeF stanowi główny z problemów, o których myślą w tej chwili nasi klienci. Dlatego Comarch, jako doświadczony operator wymiany dokumentów, pomaga przedsiębiorcom uniknąć opisanych wyżej problemów. Jak? 

Comarch – zaufany producent oprogramowania do obsługi e-faktur

Comarch działa w obszarze wymiany e-faktur już od prawie 20 lat, dzięki czemu może się pochwalić rozległym doświadczeniem w przygotowywaniu nowoczesnych rozwiązań IT zgodnych z wymaganiami dotyczącymi e-fakturowania zarówno w Polsce, jak i w innych krajach.

Najświeższe działania firmy w tym temacie, nie licząc KSeF, to przede wszystkim integracja platformy Comarch EDI z Sistema di Interscambio (SdI – narodowym systemem do e-fakturowania we Włoszech, wielokrotnie wspominanym przez przedstawicieli polskiego Ministerstwa Finansów jako pierwowzór dla KSeF). Niedawno zostaliśmy również certyfikowanym podmiotem obsługującym proces e-fakturowania na rynku tureckim. W kontekście pojawiających się wymogów w kolejnych krajach Unii Europejskiej Comarch przygotowuje się obecnie do uruchomienia podobnych do KSeF rozwiązań w Rumunii i Francji.

Zalety podłączenia do KSeF poprzez Comarch EDI

Główną zaletą Comarch EDI jest jego pełna integracja z Krajowym Systemem e-Faktur, która po wielu miesiącach testów osiągnęła już stabilizację komunikacji między platformami i stuprocentową gotowość do procesowania milionów faktur.

Od maja tego roku działa ponadto darmowa platforma z demo KSeF – udostępniona przez Comarch obecnym klientom i osobom, które nie korzystały dotąd z rozwiązań firmy. Demo umożliwia testowanie rejestracji faktur w KSeF. To łatwy sposób na weryfikację, jak będzie przebiegać wymiana dokumentów po przejściu na e-fakturowanie – bez konieczności podejmowania decyzji o zakupie oprogramowania. Platforma cieszy się dużą popularnością – pierwsza faktura testowa została przesłana tam JUŻ NIECAŁE 10 MINUT po pojawieniu się informacji o uruchomieniu demo.

Argumentów za wykorzystaniem Comarch EDI do wymiany faktur z KSeF jest jeszcze więcej. System Electronic Data Interchange od Comarch jest wykorzystywany przez tysiące klientów już od wielu lat. Największe organizacje na polskim i globalnym rynku przesyłają z jego pomocą setki milionów dokumentów w ciągu każdego roku. Dodane do systemu elementy wymagane do integracji z KSeF są zatem częścią środowiska, które już od wielu lat działa w sprawdzony sposób, pomagając użytkownikom w wymianie ogromnych ilości dokumentów każdego dnia.

   

Korzystając z Comarch EDI, zyskujesz pełne wsparcie informatyczne 

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że platforma Comarch EDI jest dostępna w modelu SaaS. Oznacza to, że choć jest gotowym do użycia oprogramowaniem stworzonym przez Comarch, stanowi jednocześnie przykład zarządzanej i na bieżąco monitorowanej usługi, z której obsługą przedsiębiorca nigdy nie zostaje sam.

Jak to wygląda w praktyce? Comarch kontroluje w trybie 24/7 działanie platformy EDI KSeF i nieustannie rozbudowuje ją o kolejne potrzebne elementy. Zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Finansów w oprogramowaniu API KSeF oznaczają aktualizację platformy Comarch już w ciągu kilku godzin dla wszystkich jej użytkowników bez wyjątku.

Czy warto więc odkładać przygotowania do połączenia z KSeF na ostatnią chwilę? Aby zaoszczędzić sobie kosztów i wysiłku związanego z integracją, przedsiębiorcy powinni rozpocząć te działania już dzisiaj. Inaczej narażą się na utratę możliwości prowadzenia biznesu w zgodzie z nadchodzącymi zmianami prawnymi. Skorzystanie z Comarch EDI to nie tylko sposób na osiągnięcie pełnej zgodności z nowymi wymogami, ale i zyskanie więcej zasobów na rozwój swojego biznesu – bez przestojów potrzebnych do systemowych integracji.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.