24.01.2017/12:01

Inteligentny sklep to mniejsze wydatki na energię

– Bezpieczeństwo żywności zawsze jest na pierwszym miejscu, gdy mówimy o ograniczaniu wydajności instalacji chłodniczej. Wymaga to bardzo precyzyjnego i niezawodnego systemu sterowania wszystkimi urządzeniami chłodniczymi oraz interakcji z siecią elektryczną, by osiągnąć równowagę między zużyciem energii sklepu a oczekiwaniami detalisty związanymi ze świeżością produktów – wyjaśnia Henrik Schurmann.

Analiza Big Data

Poza samymi rozwiązaniami technicznymi, inteligencja sklepu bazuje na analizie dużych zbiorów danych. Wnioski z niej płynące przyczyniają się do optymalizacji wydajności obiektów i urządzeń sklepowych. W grę wchodzi bieżące zarządzanie układami, zdalne ich serwisowanie, automatyczne raportowanie w ramach systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności HACCP i bieżąca optymalizacja efektywności energetycznej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.