13.12.2018/12:24

Jacek Owczarek, wiceprezes Grupy Eurocash: Internet rzeczy pozwoli nam ograniczyć zużycie energii w sklepach

Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy Eurocash, zapewnia, że działania na rzecz ochrony środowiska są jednym z głównych obszarów społecznej odpowiedzialności biznesu firmy. Rozwiązania mające na celu ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko zostały szczegółowo opisane w polityce środowiskowej Grupy. Obecnie trwają również prace nad wdrożeniem normy zarządzania środowiskowego ISO 14001.

Ważnym obszarem działań proekologicznych Grupy jest transport. By ograniczyć jego negatywny wpływ na środowisko, do floty Eurocash sukcesywnie włączane są auta hybrydowe. Pojazdy te zużywają mniej paliwa, wydzielają mniej szkodliwych substancji i są cichsze niż klasyczne auta z silnikami spalinowymi. W liczącej ponad 2 100 pojazdów flocie aut osobowych, aktualnie już 509 to auta hybrydowe Toyota Yaris, wkrótce zrealizowana będzie dostawa kolejnych 108 aut. Warto dodać, że we flocie Grupy znajdują się również auta ciężarowe spełniające najwyższe normy emisji spalin (EUR 6/7).

– Bardzo dobre efekty przynosi również program bezpiecznej i ekologicznej jazdy, w ramach którego monitorowane są i promowane zasady ekojazdy. Tylko w tym roku zwiększyliśmy liczbę przejechanych kilometrów na 1 litr paliwa o ponad 10 proc. – wyjaśnia Jacek Owczarek. – W celu ograniczenia emisji CO2 przez przejazdy samochodowe pracowników w delegacjach wdrożyliśmy systemy telekonferencyjne oraz promuje się wspólne przejazdy. Ogłoszenia dotyczące wspólnych przejazdów można zamieszczać w specjalnym dziale portalu pracowniczego oraz na grupie na platformie workplace – dodaje.

W celu zmniejszenia negatywnego wpływu masy wytwarzanych odpadów Grupa oddaje do recyklingu i odzysku 100 proc. surowców z makulatury i tworzyw sztucznych. Produkty żywnościowe, które nie zostaną sprzedane, trafiają do Banków Żywności, gdzie są wykorzystywane do wspierania potrzebujących.

W 2017 roku w Grupie Eurocash przeprowadzono audyt efektywności energetycznej. Obejmował on zarówno budynki, jak i kwestie transportowe. W jego ramach zidentyfikowano miejsca, w których można zwiększyć efektywność procesów pod względem zużycia energii. Wyniki audytu posłużyły do wprowadzenia działań w tym zakresie – bieżących i w kolejnych latach. Ich ważnym elementem jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej poprzez modernizację urządzeń i instalacji.

– W 2017 roku kontynuowaliśmy projekt wymiany oświetlenia w centrach dystrybucyjnych oraz hurtowniach Cash & Carry na nowoczesne oświetlenie wyposażone w żarówki LED. Inwestycja w projekt oprócz korzystnego wpływu na środowisko naturalnie przedkłada się również na oszczędności ekonomiczne. W wyniku modernizacji oszczędności na zużyciu energii przez oświetlenie wyniosły ok. 60-75 proc., w zależności od typu poprzedniego oświetlenia. Szacowany okres zwrotu inwestycji w wymianę oświetlenia w centrum dystrybucyjnym wynosi od 2,5 roku do 4 lat. W 2017 roku oświetlenie zostało wymienione w 5 centrach dystrybucyjnych oraz w 70 proc. hurtowni Cash & Carry – wylicza Jacek Owczarek.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • wojtek 14.12.2018

    coraz więcej firm zmienia flotę na auta bardziej oszczędne. Jak widać dzięki hybrydom jakie oferuje toyota firmy mogą zaoszczędzić na tyle, że opłaca im się zwiększać liczbę takich aut w swoich szeregach. Przedsiębiorczość podstawa.

  • daq 14.12.2018

    postępowe firmy mają szansę przetrwac na rynku, prawda stara jak świat

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.