29.10.2019/09:31

Jadwiga Emilewicz zapowiada nowy podatek dla supermarketów i hipermarketów!

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała w wywiadzie dla Radia Zet wprowadzenie nowego podatku dla sklepów wielkopowierzchniowych. Nie chodzi tym razem o nową wersję podatku od sprzedaży detalicznej, o który Polska spiera się z Brukselą, lecz o tzw. congestion tax.

- Przygotowywaliśmy dla premiera Morawieckiego rozwiązanie podatkowe, które zostało wprowadzone np. w ubiegłym roku w Hiszpanii. To tzw. congestion tax, który nie będzie kwestionowany na pewno przez KE. To podatek wprowadzony od sklepów wielkopowierzchniowych, ale nie od obrotu czy poziomu uzyskiwanych dochodów, ale od trudności, jakie sklep wielkopowierzchniowy tworzy w tkance miejskiej: zwiększone korki, większe inwestycje drogowe, które muszą przy nich powstać - powiedziała Jadwiga Emilewicz w programie "Gość Radia Zet".

Jak dodała, opracowano już specjalny przelicznik, na podstawie którego wyliczana będzie wysokość podatku. Szczegółów algorytmu nie zdradziła.

- Będziemy chcieli nałożyć ten podatek, bo on nie budzi żadnych wątpliwości. Jeśli rząd powstanie stosunkowo szybko, to być może będziemy w stanie go dopracować do końca tego roku – powiedziała Emilewicz.

Minister zdradziła, że rozmowy na temat wprowadzenia nowego podatku prowadzono z premierem Morawiecki już od wiosny.

Zdaniem Emilewicz, Komisja Europejska nie protestowałaby przeciwko congestion tax w Polsce.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • gacek 31.10.2019

  Pis doi Polskę jak się da a kasa idzie na loty Kuchcińskiego, wybryki Misiewicza czy Macierewicza, na propagandę w TVP, na rezydencję Karczewskiego i na wiele innych szkodliwych wydatków pisu.

 • rr 29.10.2019

  a ty Polaczku zapłacisz za to, przecież koncerny nie pozwolą uszczknąć cencika ze swoich zysków

 • igi 29.10.2019

  A dotychczasowe podatki tych dużych sieci nie idą na drogi, to na co idą? Wiele rzeczy powoduje korki, np. korki wokół cmentarzy we Wszystkich Świętych, korki na trasach wylotowych przed wakacyjnymi weekendami, brak obwodnic w wielu miastach... Urzędy państwowe w centrach miast też powodują korki. Ale akurat najgorsze korki to spowodowane przez sieci wielkopowierzchniowe. :)

 • hhju 29.10.2019

  i bardzo dobrze,

 • handlowiec 29.10.2019

  Motto obecnego rządu: "Doić ile się da"

 • kkkk 29.10.2019

  Kolejny wzrost cen za 3, 2, 1...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.