05.01.2018/10:22

Jaja w Niemczech coraz droższe

Nowy rok przyniósł niemieckim konsumentom kolejne podwyżki cen jajek. Takie duże sieci handlowe, jak Aldi Nord, Rewe czy Penny podniosły ceny o 10-20 eurocentów za opakowanie 10 szt.

Źródeł takiego stanu rzeczy upatruje się w aferze z Fipronilem - szkodliwym dla zdrowia środkiem owadobójczym, którego obecność wykryto latem ub.r. na fermach w kilku europejskich krajach, m.in. w Niemczech. Do utylizacji trafiły dziesiątki milionów jaj, a miliony kur niosek trzeba było ubić.

Niższa podaż jajek sprawiła, że ich producenci postawili się sieciom handlowym podczas corocznych negocjacji umów handlowych, zmuszając operatorów do podniesienia cen detalicznych. Podwyżki dotyczą wszystkich rodzajów jaj, niezależnie od rodzaju chowu. I tak 10 jaj z chowu ściółkowego kosztuje teraz przeciętnie 1,29 euro, za takie samo opakowanie jaj z wolnego wybiegu trzeba zapłacić w detalu około 1,69 euro, zaś cena 10 jaj z chowu ekologicznego dochodzi nawet do dwóch euro.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.