18.04.2017/09:01

Jak będzie w przyszłości wyglądał handel żywnością?

Mimo że sektor sprzedaży detalicznej żywności z każdym kolejnym rokiem zmienia się coraz szybciej, detaliści są dziś nastawieni bardziej optymistycznie niż w ostatnich latach – wynika z raportu Progressive Grocer's Annual Report of the Grocery Industry. Operatorzy supermarketów cieszą się z poprawy nastrojów konsumenckich, choć jednocześnie sieci stacjonarne martwią się rozwojem e-grocery.

W Stanach Zjednoczonych walka o klienta pomiędzy sklepami online i stacjonarnymi staje się coraz bardziej zażarta. Sieci stacjonarne inwestują coraz więcej czasu i zasobów w budowę systemów zamówień online, rozwijają usługi click&collect oraz dostaw do domu. Sprawą kluczową dla handlu tradycyjnego jest zacieranie podziału na zakupy w sklepie i online oraz rozwijanie „bezszwowej” sprzedaży omnichannel.

Ten kierunek innowacji technologicznych staje się oczywisty także dla producentów, którzy zdają sobie sprawę, że w przyszłości handel żywnością stanie się elastyczny i w pełni zautomatyzowany. Zdaniem autorów raportu w niedalekiej przyszłości lodówki podłączone do Internetu Rzeczy całkowicie zmienią sposób dokonywania zakupów żywności. Dla konsumentów liczyć się będzie głównie wygoda, więc należy się spodziewać rozwoju systemów automatycznego uzupełniania zapasów żywności, z wykorzystaniem analizy nawyków konsumenckich oraz historii zakupów.

Autorzy raportu przewidują rozwój sprzedaży żywności w skali lokalnej oraz rozrost sieci małych dostawców oraz małych firm produkujących na rynki lokalne. Także konsumenci coraz częściej poszukiwać będą produktów lokalnych, postrzeganych jako bardziej oryginalne. Kolejnym ważnym trendem będzie personalizacja z uwzględnieniem indywidualnych zaleceń i potrzeb dietetycznych.

Źródło: The Food Institute Blog

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.