03.05.2020/16:48

Jak dezynfekować stanowisko pracy w sklepie?

Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów reguluje kwestię dezynfekcji w sklepach, obiektach handlowych i punktach usługowych w godzinach pracy. Dezynfekować trzeba przynajmniej raz na godzinę - podaje dzienniklodzki.pl.

Obowiązek cogodzinnych dezynfekcji dotyczy miejsc pracy kasjerów i pracowników obsługi, którzy pełnią swoje obowiązki w takich miejscach, jak: sklepy, stoiska, stragany, hurtownie, składy węgla, składy materiałów budowlanych, domy towarowe, domy wysyłkowe, biura zbytu, w których pracę wykonują pracownicy lub osoby zatrudnione. Oznacza to, że dezynfekcję co najmniej raz na godzinę powinni przeprowadzać zarówno sprzedawcy przyjmujący płatności na targu, jak i pracownicy dużych sklepów budowlanych. Tych samych procedur powinny przestrzegać osoby zajmujące się wysyłką zakupionych towarów - informuje dzienniklodzki.pl.

O regularne dezynfekcje stanowisk kasowych i obsługi powinni zatroszczyć się właściciele i najemcy powierzchni handlowej, którzy sprzedają: żywność, produkty kosmetyczne inne niż perfumy i produkty do upiększania, artykuły toaletowe, środki czystości, produkty lecznice, wyroby medyczne, środki medyczne specjalnego przeznaczenia żywieniowego, artykuły budowlane lub remontowe, gazety, artykuły dla zwierząt domowych, paliwa.
 
Obowiązek dezynfekcji przynajmniej raz na godzinę stanowisk kasowych i obsługi obejmuje także punkty odbioru przesyłek oraz osoby świadczące usługi, gdzie przeważająca działalność usługowa polega na usługach: medycznych, bankowych, pocztowych, ubezpieczeniowych, pralniczych, gastronomicznych (jeżeli usługi polegają wyłącznie na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności).

Niezależnie od tego, jak często są dezynfekowane stanowiska pracy w sklepach, obiektach handlowych i punktach usługowych, zakład pracy powinien zapewnić wszystkim osobom zatrudnionym dostęp do rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk. W rozporządzeniu jest także mowa o obowiązku zakrywania ust i nosa za pomocą odzieży lub jej części, maski, maseczki lub kasku ochronnego (w przypadku osób kierujących motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz ich pasażerów). Ponadto pracownik może zakryć twarz przyłbicą, jeżeli jego miejsce pracy oddziela od klientów dodatkowa przesłona ochronna - wylicza dzienniklodzki.pl.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.