25.10.2018/14:33

Jak wypada rentowność Eurocash w porównaniu do Jeronimo Martins?

Dom Maklerski BDM w swoim raporcie analitycznym porównał wybrane parametry związane z rentownością operacyjną Grupy Eurocash z Jeronimo Martins, najlepiej zdaniem analityków nadającą się do takich porównań.

Z porównania spółek wynika, że Jeronimo Martins generuje zdecydowanie wyższe marże brutto, EBITDA oraz netto. W przypadku JM średnia marża EBITDA wynosi ok. 6,0 proc., przy czym sieć Biedronka uzyskuje rentowność na poziomie 7,3 proc. Marża EBITDA w przypadku Eurocashu jest znacznie niższa, na poziomie 2,1 proc.

Analitycy DM BDM zwracają jednak uwagę na dwa czynniki, powodujące tę dysproporcję. Pierwszy to intensywne akwizycje, prowadzone w ostatnich latach przez Eurocash, które obciążały wyniki finansowe spółki. Drugi czynnik jest immanentnie związany z profilem działalności. JM funkcjonuje w detalu, natomiast Eurocash działa w znacznej mierze w segmencie hurtowym, w związku z czym generuje łącznie znacznie niższą marżę brutto ze sprzedaży (ok. 10 p.p.).

Jeronimo Martins znacznie lepiej radzi sobie również z rotacją zapasów. Przeciętny cykl wynosi w firmie średnio 16-17 dni, natomiast w przypadku Eurocash jest to aż 22-23 dni.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.