02.04.2020/18:25

Jan Kolański, prezes Colian: Tu nie chodzi tylko o przetrwanie, ale o przyszłość polskich firm

- Gospodarka to system naczyń połączonych i problemy dużego gracza powodują kłopoty całej masy współpracujących z nim mniejszych podmiotów. Tymczasem zapisy tzw. tarczy antykryzysowej koncentrują się wyłącznie na ochronie mikrofirm – mówi w wywiadzie dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Jan Kolański, prezes Colian Holding.

Co epidemia koronawirusa zmieniła w funkcjonowaniu firm wchodzących w skład kontrolowanej przez Pana grupy kapitałowej?

Epidemia COVID-19 miała wpływ na każdy obszar naszej działalności. Zmieniło się praktycznie wszystko – od sposobu, w jaki się komunikujemy do produkcji, która dziś funkcjonuje w zupełnie innej rzeczywistości.

Colian Holding to kilka zakładów produkcyjnych. Jak przebiegał proces wprowadzania w nich podwyższonych standardów bezpieczeństwa?

Pierwsze działania mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa wprowadziliśmy już pod koniec stycznia. Powołaliśmy zespół, który szybko opracował zasady funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Obowiązek używania maseczek ochronnych, jednorazowych rękawiczek czy też wymóg zachowania odpowiedniej odległości na stanowiskach pracy, pojawił się u nas dosyć wcześnie. Potem doszedł do tego cały szereg innych środków zaradczych np. mierzenie temperatury wszystkim pracownikom oraz rotacyjny system wydawania posiłków na stołówkach. Ostatnio zaczęliśmy nawet dowozić kadrę do zakładów wynajmowanymi autobusami. Tych procedur jest całe mnóstwo i nie sposób ich wszystkich wymienić.

Dodam tylko, że podobne standardy bezpieczeństwa wprowadziliśmy także w spółkach zależnych w Irlandii i Wielkiej Brytanii. W tych trudnych chwilach powinniśmy też dbać o siebie nawzajem nie tylko w obrębie domów czy zakładów pracy.

Postanowiliśmy uruchomić akcję Colian Pomaga, w ramach której wsparliśmy produktowo wszystkie szpitale w Polsce przekształcone w ostatnim czasie w zakaźne. Ponadto szpital w Kaliszu otrzymuje od nas maseczki ochronne – zadeklarowaliśmy przekazanie łącznie 50 000 sztuk. W miarę naszych możliwości staramy się pomagać innym. Dziś takie gesty mają ogromne znaczenie.

Jak wygląda obecnie kwestia dostępności państwa produktów w sklepach?

Aktualnie nasze zakłady, mimo nieco wyższego niż zazwyczaj wskaźnika absencji, pracują pełną parą, więc braku produkowanych przez nas słodyczy czy napojów na sklepowych półkach konsumenci na pewno nie doświadczą.

Jakie są państwa krótko- oraz długoterminowe plany? Co z inwestycjami i zatrudnieniem?

Plany omawiamy i korygujemy na bieżąco w trakcie organizowanych minimum dwa razy w tygodniu spotkań sztabu kryzysowego (oczywiście odbywających się online). Podczas tych spotkań analizujemy sprzedaż i potrzeby rynku, a potem podejmujemy kroki, które pozwalają nam na nie odpowiadać. Inwestycje na ten moment na pewno wstrzymujemy i odkładamy w czasie.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • skorpion 15.10.2020

    Wszystko super.Tylko zacznijcie płacić kasę

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.