26.09.2018/10:37

Janusz Śniadek, PiS: Żabka jako placówka pocztowa to kabaret!

- Nie ulega dla mnie wątpliwości, że to jest nadużycie i przejaw nieuczciwej konkurencji - mówi dla Gazeta.pl poseł PiS Janusz Śniadek, odnosząc się do korzystania przez niektóre sklepy Żabka z wyłączenia spod zakazu handlu w niedziele przewidzianego dla placówek pocztowych.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości jest zdziwiony uniewinniającymi wyrokami sądów w sprawie Żabek otwartych w niedziele jako placówki pocztowe. Przypomnijmy, jak informowaliśmy na wiadomoscihandlowe.pl w minionym tygodniu, do 5 września dwa wyroki uniewinniające franczyzobiorców Żabki od zarzutu popełnienia wykroczenia złamania zakazu handlu w niedziele, poprzez otwarcie sklepu jako placówki pocztowej i powierzenie w nim pracy pracownikom. Jednocześnie w trzech przypadkach sąd odmówił wszczęcia postępowania, stwierdzając, że franczyzobiorca powinien być traktowany jako placówka pocztowa (postępowania umorzono).

Do 5 września zapadły też 64 wyroki nakazowe, uznające obwinionych winnymi popełnienia wykroczenia. Jednak od większości wyroków wniesiono sprzeciwy, co oznacza, że sprawy zostaną rozpatrzone w zwykłym trybie.

- Ta sytuacja będzie wymagała prawdopodobnie pewnego uszczelnienia w ustawie - komentuje Śniadek dla Gazeta.pl. I przypomina, że podczas czerwcowego spotkania przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z przedstawicielami branży handlowej "było wyraźnie powiedziane, że zarówno intencją komitetu inicjatywy ustawodawczej, jak i parlamentu, nie było dopuszczanie do takich patologii".

-  Kierownictwo Żabki doskonale zdaje sobie sprawę, że posuwa się tutaj za daleko i w ten sposób próbuje uzyskiwać przewagę konkurencyjną na rynku zwiększając obroty. Pod pozorem rzekomych usług pocztowych. Czy ktokolwiek z Państwa może uznać Żabki za placówki pocztowe? To się nadaje do kabaretu bardziej, niż do poważnego rozważania - powiedział Janusz Śniadek.

Jak zapowiada poseł PiS, "te niechlubne próby nieuczciwej konkurencji zostaną przez poprawkę nowelizującą tę ustawę wykluczone". Śniadek podkreśla jednak zarazem, że decyzje władz klubu PiS w sprawie nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele jeszcze nie zapadły.

Przypomnijmy, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda, ustawa najprawdopodobniej zostanie znowelizowana na jesieni br., a zmienione przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Czytaj także:
Żabka jako placówka pocztowa - są pierwsze wyroki uniewinniające!

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Leopold 27.09.2018

  @CK - co rozumiesz przez "zaślepionych ludzi w Żabce " ? Czy kogoś nie obrażasz ? Ciebie nikt nie zmusza do zakupów w niedziele, to nie zmuszaj innych. PIS powoli robi z Polski kabaret i pośmiewisko całej Europy, a pisowcy grają rolę aktorów kabaretowych 4-go sortu , na czele z premierem, który kłamie w żywe oczy. PIS jak każda partia dążąca do dyktatury chce opanować media, trybunały, policję, wojsko, prokuraturę, sądy aby eliminować opozycję, wsadzać ludzi do więzień czy posuwać się jeszcze dalej. Przykłąd PRLu, Kuby, Wenezueli, Korei ółnocnej pokazuje nam dokąd prowadzi nas pis.

 • CK 26.09.2018

  Poza tym że stworzono bubel prawny, to jak widzę tych zaślepionych ludzi sterczących w kolejkach w Żabce, to faktycznie, ktoś powinien z tym zrobić porządek. Choć nie jestem zwolennikiem zakazu handlu w 100%, to można sobie poradzić w niedzielę bez odwiedzania sklepu.

 • anty zwiąchol 26.09.2018

  największym kabaretem są wszelakie związki zawodowe i noszenie wąsów pod nosem.

 • TakiJeden 26.09.2018

  Te Wasze przepisy to kabaret panie pośle. Jak się tworzy bubel prawny, to się nie dziwcie że przedsiębiorcy korzystają na lewo i prawo. Zresztą tak będzie dopóki rząd będzie słuchać Solidarności, a nie przedsiębiorców którzy płacą podatki i tworzą miejsca pracy. Prawo powinno być proste i przejrzyste. Ustawa Wilczka miał bodajże 30 stron i była jednym z najlepszych projektów o działalności gospodarczej w Europie, może nawet na świecie. Po ok 20 latach z 30 stron zrobiło się nam 350 tysięcy! A mogło być tak pięknie...

 • NIck the Nick 26.09.2018

  Kabaretem jest to, że politycy, którzy uchwalili dziurawe przepisy, mają pretensje do przedsiębiorców, że korzystają z luk. Zamiast teraz jęczeć, trzeba było wcześniej myśleć. Jak znam życie to w nowelizacji też coś spartolicie. Buńczuczne deklaracje, że "te niechlubne próby nieuczciwej konkurencji zostaną przez poprawkę nowelizującą tę ustawę wykluczone" skończą się np. tym, że placówki pocztowe też trzeba będzie zamykać w niedziele.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.