05.02.2021/11:46

Janusz Stroka, szef Netto Polska nt. zgody UOKiK na przejęcie sklepów Tesco: Dla nas liczy się każdy dzień. Rozważamy różne scenariusze

Przejmując ponad 300 lokalizacji po Tesco, liczymy się z tym, że kilku, może kilkunastu z nich będziemy musieli się pozbyć, jeśli taka będzie decyzja UOKiK. Cały czas mamy jednak nadzieję, że Urząd po dogłębnej analizie zaakceptuje transakcję i pozwoli nam na jak najszybsze rozpoczęcie procesu transformacji przejętych placówek – mówi w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Janusz Stroka, prezes zarządu i CEO Netto Polska.

Netto już od kilku miesięcy czeka na zgodę UOKiK dotyczącą przejęcia ponad 300 sklepów Tesco. Procedura się przedłuża, urząd postanowił dokładniej przeanalizować transakcję i jej wpływ na rynek. Pierwotnie spodziewali się państwo, że decyzja zapadnie IV kw. 2020 r, później na przełomie 2020/21 r., a dzisiaj mamy już luty 2021 r.

- Rolą tej instytucji jest dokładna analiza transakcji i jej konsekwencji dla rynku. Nie widzimy w zasadzie żadnych zagrożeń, jeśli chodzi o wydanie zgody na jej sfinalizowanie. Przed przejęciem przeanalizowaliśmy w jaki sposób nakładają się na siebie siatki sklepów oraz zasięgi działania centrów dystrybucyjnych Tesco i Netto. Można powiedzieć, że niemal idealnie się uzupełniają. Obecnie sklepy Netto znajdują się głównie na północy i zachodzie kraju, a także w centralnej Polsce. Wynika to przede wszystkim z lokalizacji naszych centrów dystrybucyjnych. Dzięki przejęciu Tesco, zyskamy możliwość rozwoju sieci w całej Polsce, również na wschodzie kraju, gdzie do tej pory byliśmy nieobecni. To przejęcie jest dla nas szansą na osiągnięcie skali, w której możemy w pełni wykorzystać naszą sprawdzoną koncepcję biznesową.

Nie obawiacie się, że UOKiK wyda zgodę warunkową i nakaże pozbycie się części placówek?

- Oczywiście, rozważamy taki scenariusz. Przejmując ponad 300 lokalizacji po Tesco, liczymy się z tym, że kilku, może kilkunastu z nich będziemy musieli się pozbyć, jeśli taka będzie decyzja UOKiK. Cały czas mamy jednak nadzieję, że Urząd po dogłębnej analizie zaakceptuje transakcję i pozwoli nam na jak najszybsze rozpoczęcie procesu transformacji przejętych placówek.

Wydaje się, że czas jest kluczowy w przypadku tej transakcji. Tesco działa obecnie na jałowym biegu, sklepy tracą klientów. Każdy dzień opóźnienia to wymierne straty dla Netto, które podpisywało umowę w konkretnym momencie i konkretnej sytuacji biznesowej sklepów Tesco?

- Zgadza się, ale podpisując umowę braliśmy pod uwagę fakt, że zgody na przejęcie sklepów Tesco nie otrzymamy następnego dnia po jej podpisaniu i może to potrwać kilka miesięcy. Oczywiście, dla nas liczy się każdy dzień, bo jak najszybciej chcielibyśmy przystąpić do modernizacji i przywracania rentowności przejętej sieci sklepów. Brak decyzji sprawia, że musimy wstrzymywać nasze działania. Jak już wspomniałem, mamy opracowany plan dla każdego z przejętych sklepów i jesteśmy przygotowani na tę wielką zmianę.

Czytaj więcej na kolejnej stronie ...

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • Pytam 08.03.2021

  Takie przedłużanie decyzji przez urząd śmierdzi i każe pytać o co tu napradę chodzi.

 • Fancy 17.02.2021

  Niech ten cały prezes więcej lata i kłapie dziobem po internetach a UOKiK w try miga da zgodę 🤣

 • Luck 08.02.2021

  Jaki sklep taki kwiat :) Dramat asortyment , wysokie ceny a oni chca byc lepsi niz Tesco - panie prezesie to nie wasza oferta !

 • Neil 08.02.2021

  Tesco dla nich to jak dla polaka lot na Marsa :)

 • loku 08.02.2021

  Gdyby to przejmował Orlen, to decyzja byłaby wydana już w zeszłym roku. Oczywiście pozytywna dla 100% lokalizacji.

 • George 08.02.2021

  Banany sprzedaja sie jak na Kubie :) Nie ma co na polke postawic ?

 • Praktyk 07.02.2021

  Nikt tego głośno nie powie, ale takie przedłużanie w wydaniu oczywistej decyzji UOKiK to skandal. Powinno się urzędników pod sąd za straty spowodowane arogancja i bezinteresownym złem które swoją bezczynnością powodują.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.