13.02.2016/11:37

Jarosław Gowin po spotkaniu z handlowcami: Złożone obietnice zostaną dotrzymane!

- Chcemy stworzenia dobrej ustawy, prostej do realizacji, która nie będzie wymuszała kolejnych kosztów dla sklepów – mówi Małgorzata Zuzaniuk, prezes Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Polskich „Razem” w rozmowie dla portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Czy manifestacja handlowców pod Sejmem była ostatecznością?


Podsumowując nasze dotychczasowe zmagania z projektem ustawy, pokazują, że była potrzebna i demonstracja i nasza determinacja. Nie było innego, bardziej skutecznego sposobu pokazania złych zapisów projektu ustawy. Mam wrażenie, że to, że pojawiliśmy się pod Sejmem spowodowało refleksję w ministerstwach. Minister Henryk Kowalczyk wyszedł do protestujących, chociaż muszę powiedzieć, iż niektóre jego wypowiedzi są dla mnie trochę niepokojące.

Co panią zaniepokoiło?

Zdziwiła mnie informacja, gdzie stwierdził za manifestacją stoją sieci zagraniczne. Nie rozumiem tego przekazu, nie wiem co minister chciał przez to powiedzieć. W manifestacji uczestniczyli reprezentanci polskich podmiotów różnych branż: wędliniarskiej, właściciele mniejszych hurtowni, polscy franczyzobiorcy - dlatego to stwierdzenie Pana ministra uważam za bardzo nietrafne.

Czy - pomimo tego - są powody do optymizmu?

Zdecydowanie tak. Zostaliśmy zaproszeni do kancelarii ministra Pana Henryka Kowalczyka, w spotkaniu uczestniczył również wicepremier Jarosław Gowin oraz posłowie Adam Abramowicz i Michał Cieślak. Odnoszę wrażenie, iż rządzący zreflektowali się w odpowiednim momencie, że należy prowadzić dialog z przedstawicielami biznesu. Nie tylko z nimi rozmawiać, ale również uważnie wysłuchać. Mówiliśmy, że chcemy stworzenia dobrej ustawy, prostej do realizacji, która nie będzie wymuszała kolejnych kosztów dla sklepów. Nie chodzi nam o to, aby zabezpieczyć interesy jedynie własnego środowiska ponieważ wiemy, że wtedy ustawa nie będzie zgodna z Trybunałem Europejskim.

Czyli kompromis, jak mógłby on wyglądać?

Powinniśmy znaleźć konsensus pomiędzy tym co zostało obiecane w tym temacie polskim przedsiębiorcom, a co jest możliwe do realizacji w zderzeniu z traktatem unijnym. Zadeklarowaliśmy współpracę i ustaliliśmy warunki brzegowe, na które możemy się zgodzić. Panowie ministrowie również to potwierdzili. Wicepremier Jarosław Gowin zaręczył, że złożone obietnice zostaną dotrzymane. Nie mam podstaw żeby mu nie wierzyć. Myślę, że minister Henryk Kowalczyk również jest osobą, która zechce projekt ustawy doprowadzić do takiego kształtu, który będzie akceptowany przez przedsiębiorców oraz zgodny z prawem unijnym.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.