08.03.2017/12:53

JBB na Kongresie Mięsnym: Monitoring procesów produkcji gwarantuje jakość

– Nie można obecnie wyobrazić sobie produkcji mięsa i wędlin bez nieustannej kontroli jakości zarówno produktów gotowych jak i wszystkich etapów produkcji, a także surowców (m.in. mięsa i przypraw, a także wody), a nawet jakości powietrza – mówił podczas Kongresu Mięsnego Paweł Brzeziński, dyrektor handlowy ds. sprzedaży nowoczesnej w JBB. Dodał, że w laboratoriach firmy JBB w trosce o bezpieczny produkt przeprowadzanych jest 19 tys. analiz rocznie.

Kolejne istotne elementy to sprawdzone receptury oraz podporządkowanie wszystkich procesów z góry ustalonym procedurom. – W tych obszarach nie ma chodzenia na skróty – zastrzegł Paweł Brzeziński. Według jego słów niezwykle istotne są także innowacyjne stanowiska pracy. Dla przykładu w zakładach JBB została zainstalowana jedyna w Polsce automatyczna linia formowania, składania, transportu, ładowania, zamykania i paletyzowania wyrobów gotowych, czy automatyczne stanowisko mycia i dezynfekcji oraz ostrzenia noży rozbiorowych.

Niezwykle ważny czynnik dla jakości produktu i bezpieczeństwa produkcji to także świadomy i wykwalifikowany personel. Nie można tez zapominać o stałym podnoszeniu kwalifikacji pracowników.

Według prelegenta Kongresu o jakości wyrobów oraz skuteczności reżimu technologicznego świadczy niski poziom reklamacji. W JBB od wielu lat kształtuje się on na poziomie nie wyższym niż 0,03 proc. w stosunku do sprzedaży wyrobów gotowych. – Taki efekt osiągnęliśmy dzięki restrykcyjnemu reżimowi sanitarnemu, stałemu monitoringowi i kontroli produkcji na wszystkich jej etapach, a także kontroli wszystkich produktów przez detektory metalu – tłumaczy Paweł Brzeziński. Dodaje, że te ostatnie wkrótce mają zostać zastąpione przez detektory rentgenowskie typu X – Ray.

To o czym nie można zapominać pragnąc oferować klientom bezpieczne wyroby to także szybkie reagowanie na problemy i ciągłe doskonalenie procesów produkcyjnych w ramach wdrożonych standardów jakościowych. – Jednak kluczowa jest jakość surowców, dlatego starannie dobieramy i nieustannie audytujemy naszych dostawców. Współpracujemy tylko z najlepszymi – podsumował swoje wystąpienie Paweł Brzeziński.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.