08.11.2022/15:52

Jedna z krakowskich galerii handlowych idzie do rozbiórki. Co powstanie na jej miejscu?

Ruszył demontaż, należącej do Strabag Real Estate, krakowskiej Galerii Plaza, która ostatnimi czasy funkcjonowała jako Centrum Pomocy Ukrainie. Proce rozbiórkowe przy obiekcie mają potrwać około sześć miesięcy. W latach 2023-2025 w tym miejscu powstanie nowy kompleks. Co się w nim znajdzie?

Krakowska Galeria Plaza zlokalizowana jest na działce o łącznej powierzchni 80 tys. mkw., gdzie leży także staw Dąbski. Działkę tę w styczniu br. kupiła firma Strabag Retail Estate, która właśnie ogłosiła, że rozpoczyna rozbiórkę obiektu.

Nie zostanie on jednak zupełnie zrównany z ziemią. –Planujemy zabezpieczyć fragmenty budynku, którym nadamy drugie życie. Znajdą one zastosowanie w częściach wspólnych przyszłej zabudowy i małej architekturze – mówi Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający spółki deweloperskiej Strabag Real Estate w Polsce. 

O tym, co dokładnie powstanie na miejscu dawnej Galerii Plaza na razie wiadomo bardzo niewiele. Deweloper informuje, że jest aktualnie na etapie projektowania inwestycji i analizuje różne warianty zabudowy. Wiadomo natomiast, że będzie to nowoczesny kompleks złożony z kilku obiektów, a jego budowa jest zaplanowana na lata 2023-2025.

Miało być centrum outletowe, powstało centrum pomocy uchodźcom

Galeria Plaza działała przez 19 lat, od roku 2002 do 2021. Z doniesień lokalnych mediów wynika, że w ostatnich latach popularność tego obiektu wśród klientów zaczęła spadać. Stąd w 2017 r. pojawiły się plany przekształcenia go w centrum outletowe z ponad setką sklepów. Ostatecznie te plany nie doszły do skutku.

W maju 2020 r. obiekt został wystawiony na sprzedaż, w międzyczasie z Plazy znikali kolejni najemcy. W połowie 2021 r. zamknięte zostały ostatnie placówki, w tym sklep sieci Carrefour, kręgielnia i kino Cinema City. 

Już pod rządami nowego nabywcy, obiekt został przekształcony w Centrum Pomocy Ukrainie, gdzie jednocześnie mogło nocować prawie 500 osób.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także