12.09.2016/13:42

Właścicel sieci Biedronka, grupa Jeronimo Martins wśród chętnych na przejęcie rumuńskiej sieci Profi

Jeronimo Martins, właściciel m.in. sieci Biedronka i Hebe, jest jednym z podmiotów potencjalnie zainteresowanych przejęciem rumuńskiej sieci sklepów Profi od polskiego funduszu inwestycyjnego Enterprise Investors - donosi "Romania Insider". Portugalska grupa ma jednak konkurentów w tym wyścigu.

Zdaniem "Romania Insider", przejęciem sieci Profi zainteresowany jest także amerykański fundusz CVC Capital. W kolejce chętnych ustawiają się także inwestorzy z Turcji oraz z krajów bałtyckich.

Z wyliczeń portalu wynika, że fundusz Enterprise Investors może sprzedać sieć Profi za ok. 450-500 mln euro. Przychody rumuńskiej sieci w tym roku mogą dobić do granicy nawet 780 mln euro wobec 573 mln euro w roku 2015.

Już w maju br. zarządzany przez Enterprise Investors, fundusz Polish Enterprise Fund VI (PEF VI) poinformował, że planuje zbadać strategiczne opcja dla rumuńskiej sieci Profi, której jest właścicielem od kilku lat. Fundusz zdecydował się zatrudnić firmy doradcze, które miały na celu zbadać obecną sytuację rynkową i potencjalne scenariusze przyszłego rozwoju spółki. 

Rumuńska sieć Profi została zakupiona przez PEF VI za 66 mln euro w 2009 r. Inwestor wydał na rozwój sieci ponad 10 mln euro.  Profi zarządza obecnie siecią ponad 400 sklepów, w ramach której działają sklepy w konceptach standard, city (miejski) i Loco (wiejski). W 2015 r. sieć zanotowała rekordowe dochody, które sięgnęły  565 mln euro.

Na koniec sierpnia br. sieć Profi posiadała w Rumunii 439 supermarketów, zlokalizowanych w 212 miastach.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • thedoors 13.09.2016

    Miałoby to sens. Rumuński rynek rośnie szybko i nadal będzie rósł, tam ciągle można mieć wzrosty dwucyfrowe. A co to jest dla Jeronimo Martins przejęcie sieci za 2 miliardy złotych, przy takich zyskach, jakie robi Biedronka w Polsce?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.