20.09.2019/12:43

Jerzy Nieradzik, Vitakraft: Przysmaki to czarny koń na rynku karmy

Rozmowa z Jerzym Nieradzikiem, dyrektorem sprzedaży w firmie Vitakraft Chovex.

Jak ocenia Pan stan i perspektywy polskiego rynku karm dla zwierząt?

Uważam, że jest on na etapie mocno wzrostowym. Coraz więcej ludzi świadomie podchodzi do tego, co ląduje w misce psa. Opiekunowie zwracają uwagę na jakość podawanego pożywienia, a nie na jego ilość. To samo oczywiście odnosi się do właścicieli innych zwierząt, takich jak koty czy małe zwierzęta domowe. Rośnie też udział i popularność produktów specjalistycznych, dostosowanych do rasy czy wieku pupili. Jednak jako kraj odstajemy jeszcze od innych państw europejskich, gdzie większość zwierząt jest karmiona gotowymi karmami. Rynek produktów dla zwierząt w Polsce się zmienia – do niedawna większość sprzedaży przypadała na dużych graczy. Obecnie pojawiły się specjalistyczne firmy, dla których podstawową wartością jest jakość wytwarzanych produktów. Te przedsiębiorstwa dobrze sobie radzą.

Jaką wartość ma w tej chwili ten rynek?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba by uszczegółowić wartości odnośnie gramatur, rodzajów karmy, zastanowić się, czy uwzględnić przysmaki – w zależności od tego, jakie przyjęlibyśmy kryteria, otrzymalibyśmy różne dane.

Czy trend, w ramach którego coraz więcej klientów decyduje się na wybór gotowej karmy dla zwierząt, utrzymuje się?

Tak, trend nie tylko się utrzymuje, ale powiedziałbym, że wręcz z roku na rok się umacnia. Coraz więcej weterynarzy uświadamia opiekunom zwierząt, że w dobrej karmie znajdują się odpowiednie składniki potrzebne do życia i prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Myślę jednak, że pomimo tego, że gotową karmę je bardzo wiele zwierząt, w naszym kraju wciąż przeważa karmienie zwierząt przez podawanie im innego rodzaju pożywienia, np. przygotowanego samodzielnie w domu.

Skupmy się na tych opiekunach, którzy wybierają gotową karmę – jakimi jej atrybutami kierują się na zakupach?

Przede wszystkim jakością karmy, czyli jej składem. W pierwszej kolejności opiekunowie zwracają uwagę na to, jaka jest zawartość procentowa mięsa i jaki jego rodzaj zawiera dana karma. Obecnie wiele psów cierpi na różnego rodzaju alergie, więc ich właściciele sprawdzają, co zawiera dany produkt. Chcą mieć pewność, że żaden ze składników wyrobu nie wywoła u ich pupila alergii skórnych czy pokarmowych. Opiekunowie weryfikują także, czy karma zawiera sztuczne barwniki lub konserwanty. Istotna jest również kwestia ceny karmyZ pewnością wiele osób wybierając produkty dla swojego pupila zwraca uwagę na zasobność portfela, choć generalnie kryterium ceny odgrywa coraz mniej znaczącą rolę.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.