11.05.2020/10:58

Jest apel do Morawieckiego o całkowite odmrożenie polskiej gospodarki najpóźniej do lipca

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, skierował do premiera Mateusza Morawieckiego w imieniu ponad 100 organizacji biznesowych apel o wyznaczenie i ogłoszenie daty zakończenia ograniczeń w działaniu przedsiębiorstw najpóźniej na dzień 1 lipca br.

- Środowisko przedsiębiorców ze zrozumieniem przyjmowało działania rządu nakierowane na walkę z koronawirusem, także te, które prowadziły do ograniczenia bądź zamknięcia firm - zapewnia w liście Abramowicz. - Zrozumiałe było, że potrzebujemy czasu, aby przygotować służbę zdrowia na eskalację liczby chorych i dlatego wypłaszczamy krzywą zachorowań przez wprowadzenie dystansu społecznego - dodaje.

Abramowicz pisząc o "niewątpliwych sukcesach" rządu wskazuje, że nadszedł już czas "aby polski rząd przystąpił do wdrażania planu odmrażania gospodarki, podając konkretne terminy kolejnych etapów wychodzenia z blokady".

Rzecznik MŚP oraz podmioty popierające jego apel proponują, by uruchomienie żłobków, przedszkoli i klas 1-3 nastąpiło jeszcze w maju. Ma to pozwolić na powrót do pracy rodziców opiekujących się dziećmi do lat 8.

- Do tego czasu Ministerstwo Zdrowia powinno przedstawić warunki, jakie muszą spełnić poszczególne branże, aby móc bezpiecznie działać. Warunki te powinny być skonsultowane z przedsiębiorcami. Branże natomiast muszą mieć możliwość rozważenia, kiedy będą w stanie dostosować się do tych wymogów. Właśnie moment, kiedy będą w stanie wypełnić zasady bezpieczeństwa, powinien decydować o terminie ich otwierania - podkreśla Abramowicz.

I dodaje: - W tej chwili, zamiast obcinać włosy w rygorze epidemiologicznym w salonach fryzjerskich, spora część Polaków korzysta z usług mobilnych, wykonywanych z pominięciem zalecanych zabezpieczeń. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej wszystkie branże mogły działać legalnie, respektując obowiązujące obostrzenia i rekomendacje resortu zdrowia.

W liście pojawia się apel, by ostateczny termin zakończenia operacji odmrażania gospodarki nie przekroczył daty 1 lipca. - Jeżeli uda się zrobić to wcześniej, tym lepiej dla budżetu i całej gospodarki. Przedsiębiorcy muszą jednak znać maksymalny okres, przez który będą musieli finansować przestój. Środki pomocowe, wynikające z ustaw tzw. tarczy antykryzysowej, pozwalają bowiem jedynie na częściowe sfinansowanie utrzymania miejsc pracy w firmach, które zmuszone zostały do zaprzestania działalności albo jej ograniczenia. Wobec braku konkretnej informacji, jak długo będą musieli dokładać do swych firm, przedsiębiorcy nie są w stanie oszacować, czy będzie ich na to stać, dlatego, mimo wysiłków aby utrzymać miejsca pracy, są zmuszenia do dawania wypowiedzeń pracownikom, co już wkrótce może skutkować skokowym wzrostem bezrobocia.

W piśmie do Morawieckiego Adam Abramowicz powołał się na wzór Czech, Austrii i Danii, które rozpoczęły już ścieżkę systematycznego powrotu do gospodarczej normalności. Jednocześnie zaznaczył, że konieczne jest zastosowanie wszystkich dostępnych metod zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i klientom.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.