16.09.2013/10:51

Jest nowelizacja ustawy o organizacji rynku mleka

Sejm znowelizował ustawę o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Nowelizacja ma przygotować polskich producentów do zmian na rynku, jakie nastąpią w 2015 roku, wraz ze zniesieniem kwot mlecznych – podaje PAP.

Nowelizacja wprowadza do polskiego prawa przepisy unijnych rozporządzeń, regulujących funkcjonowanie zliberalizowanego już rynku mleka. W zamian za zniesienie kwot, ma obowiązywać tzw. pakiet mleczny. Jego przepisy m.in. umożliwią organizacjom zrzeszającym producentów, negocjowanie w ich imieniu odpowiednich cen sprzedaży surowego mleka. Mechanizm kwotowania produkcji mleka funkcjonuje w Polsce od 2004 roku. Jego głównym celem jest zachowanie równowagi na rynku mleka i przetworów mlecznych pomiędzy popytem i podażą oraz zapewnienie dostawcom zbytu na wyprodukowane mleko i uzyskanie za nie korzystnej ceny. Ustawę musi jeszcze zatwierdzić Senat.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.