17.02.2020/15:21

Jest pierwszy korzystny dla Solidarności wyrok: utrudnimy życie zarządowi Castoramy!

„Walka o prawa pracownicze w Castoramie trwa! Dziś w Warszawie odbyło się zebranie sztabu protestacyjnego. Jest dobra informacja – pierwsze wyroki sądowe są korzystne dla Solidarności!” – poinformowali działacze na łamach Tygodnika Solidarność.

NSZZ „Solidarność” jest w konflikcie z władzami sieci, które zdaniem związkowców bezprawnie zwolniły w listopadzie 2019 r. 10 członków Komisji Zakładowej (stan według informacji przekazanych nam przez organizację). Jesienią ubiegłego roku związek zorganizował protesty pod marketami Castoramy, zapowiadając, że „przegoni ją z Polski”. Tygodnik Solidarność rozmawiał z Tadeuszem Majchrowiczem, zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej po kolejnym posiedzeniu sztabu protestacyjnego.

–W warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność zebrał się sztab protestacyjny, który dokonał podsumowania dzisiejszych działań w obronie zwolnionych, chronionych prawem, działaczy NSZZ Solidarność w Castorama Polska – poinformował Majchrowicz. Wiceprzewodniczący poinformował, że na spotkaniu omówiony został przebieg posiedzenia zespołu ds. dialogu Rady Dialogu Społecznego w Warszawie, który obradował w zeszłym tygodniu pod przewodnictwem Wojciecha Ilnickiego, z udziałem rządowych ministrów.

- Omówiliśmy również to, na jakim etapie w sądzie pracy znajdują się sprawy zwolnionych pracowników.  Już w najbliższym czasie będą odbywały się pierwsze posiedzenia, mamy już jeden przypadek, w województwie dolnośląskim, gdzie sąd przyznał, że pracodawca złamał prawo, co potwierdza nasze działanie i to co twierdzimy od dłuższego czasu, że Castorama łamie prawo pracownicze – poinformował Tadeusz Majchrowicz.

– To wyrok nakazowy Sądu Rejonowego II Wydział Karnego w Zgorzelcu z wniosku Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu wobec dyrektora Castorama Polska sklep w Zgorzelcu, pana Sławomira S. w zakresie wypowiedzenia i zmiany warunków na niekorzyść chronionego działacza związkowego w kwietniu ubiegłego roku – poinformował z kolei Bogusław Wojtas, zastępca przewodniczącego regionu jeleniogórskiego NSZZ Solidarność.

Wytłumaczył, że chodzi o zastępcę przewodniczącego komisji zakładowej oraz zwolnienie przewodniczącego komisji zakładowej Solidarność Castorama pana Wojciecha Kasprzyka. - Sąd orzekł, że nie budzi żadnych wątpliwości, że czyny wskazane przez Państwową Inspekcję Pracy to naruszenie prawa przez pana dyrektora. Dyrektor został skazany karą grzywny w wysokości 3 tysięcy złotych. To wyrok nakazowy, od którego przysługuje odwołanie. Z doświadczenia jednak wiem, że wyrok nakazowy w 99 proc. nie zostaje zmieniony, szczególnie w wydziale karnym – przewiduje Wojas i mówi, że to dla Solidarności światełko w tunelu: - Jeśli w Wydziale Karnym orzeczenie sądu pokazuje, że dyrektor jest winny to podobnie powinno być w sądzie pracy, szczególnie, że to dyrektorzy wręczali zwolnienia, a nie centrala.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.