18.03.2020/18:01

Jest problem z badaniami okresowymi pracowników. Rzecznik MŚP wnioskuje do minister rodziny

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, skierował do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg list z apelem o automatyczne przedłużenie ważności dotychczasowych okresowych badań lekarskich pracowników.

Jak zauważa w liście Abramowicz, panująca aktualnie sytuacja epidemiologiczna w Polsce oprócz wielu innych negatywnych konsekwencji, skutkuje problemami przedsiębiorców, związanymi z badaniami okresowymi pracowników.

„Przychodnie medycyny pracy z racji prewencyjnych nie przyjmują praktycznie osób, którym kończy się, wynikający z dotychczasowych orzeczeń lekarskich, okres określający brak przeciwskazań do pracy. Rodzi to dolegliwości po stronie pracodawców, którzy zgodnie z prawem nie mogą dopuścić do pracy pracowników bez ważnych badań lekarskich” – wskazuje rzecznik MŚP w liście do do minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W liście wnioskuje on o jak najszybsze umocowanie prawne wytycznych Głównego Inspektora Pracy, tj.:

- zawieszenia obowiązku przeprowadzania okresowych badań lekarskich pracowników do czasu odwołania zagrożenia epidemiologicznego, przy jednoczesnym zachowaniu obowiązku wystawienia skierowania na okresowe badania lekarskie w terminach wynikających z orzeczeń lekarskich określających brak przeciwwskazań do pracy, otrzymanych przez pracowników podczas poprzednich badań profilaktycznych;

- utrzymania obowiązku niedopuszczania do pracy pracowników bez orzeczenia lekarskiego, określającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracy, otrzymywanego przez pracownika podczas wstępnych profilaktycznych badań lekarskich.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Jakub 19.03.2020

    Ja również jestem w takiej sytuacji.... I zapewne setki innych.

  • Konrad 18.03.2020

    Ja jestem w takiej sytuacji. Czy coś więcej wiadomo w tej kwestii? Kiedy wejdą przepisy wykonawcze przedłużając ważność badań okresowych?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.