29.05.2020/22:16

Jest rozporządzenie w sprawie kas wirtualnych. Paragon w formie papierowej nieobowiązkowy

Z dniem 1 czerwca 2020 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Chodzi o tzw. kasy wirtualne, które będą mogły być instalowane na smartfonach lub tabletach. Po uzyskaniu zgody klienta nie trzeba będzie wystawiać paragonu w formie papierowej.

Wirtualne kasy fiskalne mają stanowić alternatywę dla obecnie użytkowanych kas rejestrujących. Nowe rozwiązanie ma usprawnić sprzedaż detaliczną. Będzie też narzędziem administracji skarbowej w zakresie zwalczania nierejestrowanej sprzedaży detalicznej oraz unikania i uchylania się od opodatkowania w zakresie podatku VAT poprzez wprowadzone mechanizmy kontrolne w czasie rzeczywistym.

Kasy rejestrujące w postaci oprogramowania służą do ewidencjowania sprzedaży tylko na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a nie dla podmiotów gospodarczych. Nie będzie można wystawić przez taką kasę faktury VAT. Osoba fizyczna posiadająca paragon fiskalny może w terminie 3 miesięcy od jego wystawienia wystąpić o wystawienie faktury (do celów prywatnych) do tego paragonu.

Kasy podzielono na dwie kategorie: kasy ogólne – kasy przeznaczone do prowadzenia ewidencji w sposób niewymagający stosowania specjalnych funkcji oraz kasy o zastosowaniu specjalnym, związanym ze szczególnymi formami prowadzenia ewidencji sprzedaży określonych towarów i usług. Wśród kas o zastosowaniu specjalnym znalazły się te umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów lub usług.

W kasach wirtualnych nie ewidencjonuje się zwrotów towarów i uznanych reklamacji towarów i usług. Zwroty towarów ujmuje się w odrębnej ewidencji zwrotów i reklamacji, a w przypadku wystąpienia oczywistej pomyłki w ewidencji podatnik dokonuje niezwłocznie jej korekty przez ujęcie w odrębnej ewidencji pomyłek.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r., w przypadku rejestracji transakcji na kasie wirtualnej, nie będzie konieczności wystawiania paragonu w formie papierowej. W przypadku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas umieszczanych w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar lub świadczą usługę, podatnik może nie drukować paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego, jeżeli zapewnia nabywcy możliwość zapoznania się z danymi o sprzedaży przez ich odpowiednie wyświetlenie na urządzeniu do automatycznej sprzedaży towarów i usług.

Podatnicy, prowadząc ewidencję, mogą wystawiać i wydawać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony, paragon fiskalny w postaci elektronicznej. Jeżeli rozpoczęta sprzedaż nie zostanie dokonana, podatnik może wystawić paragon fiskalny anulowany w postaci elektronicznej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.