17.05.2017/07:45

Już od soboty 20 maja e-papierosy pod surową kontrolą

Od 20 maja br. wchodzą w życie przepisy gwarantujące, że konsumenci znajdą w sklepach z e-papierosami wyłącznie produkty przebadane toksykologicznie i nie zawierające związków kancerogennych lub mutagennych. Uchwalona w ubiegłym roku nowelizacja Ustawy antytytoniowej po raz pierwszy objęła także e-papierosy. Nowe przepisy są bardziej wyśrubowane niż dla papierosów tradycyjnych.

Uchwalona w ubiegłym roku nowelizacja Ustawy antytytoniowej zrewolucjonizowała rynek wyrobów tytoniowych wprowadzając szereg ograniczeń, m.in. reklamowych, na producentów papierosów. Po raz pierwszy przepisami ustawy zostali również objęci sprzedawcy e-papierosów, którzy mieli jednak czas na dostosowanie produktów do nowych przepisów do 20 maja br.

Nowe przepisy gwarantują wysoką jakość produktów sprzedawanych w legalnie działających sklepach z e-papierosami w Polsce. Wymagania jakościowe nałożone na polskim rynku e-papierosów są jednymi z najostrzejszych w Unii Europejskiej. Po 20 maja na rynku będą dostępne tylko produkty, które przeszły szereg badań toksykologicznych – potwierdzeniem pozytywnego przejścia procesu badań jest dokonanie notyfikacji produktu przez producenta w biurze Inspektora ds. Substancji Chemicznych i rejestrze Komisji Europejskiej.

Producenci i importerzy papierosów elektronicznych ponoszą odpowiedzialność karną za bezpieczeństwo sprzedawanych produktów. Zgodnie z nowymi przepisami, na opakowaniu każdego liquidu obowiązkowo musi pojawić się pełen skład. Opakowania jednostkowe i zbiorcze będą oznaczone odpowiednimi ostrzeżeniami informującymi o zawartości nikotyny w produkcie. Z rynku znikną ponadto liquidy o mocy większej niż 20 mg/ml i objętości większej niż 10 ml.

Co ciekawe, przepisy i standardy bezpieczeństwa, którymi zostały objęte e-papierosy są bardziej wyśrubowane niż ograniczenia dla papierosów tradycyjnych. W myśl ustawy, do produkcji płynów nikotynowych mogą zostać tylko składniki najwyższej czystości, nie można stosować także substancji, które w formie podgrzanej lub niepodgrzanej zagrażają ludzkiemu zdrowiu, mają właściwości kancerogenne lub mutagenne. Dla porównania, w dymie tytoniowym znajduje się kilkadziesiąt substancji odpowiedzialnych za rozwój nowotworów i ok. 6000 innych związków.

Mimo wysokich kosztów dostosowania produktów do nowych wymagań – szacunkowo od ok. 20 do 50 tysięcy złotych za jeden produkt, producenci pozytywnie komentują nowe regulacje. Jerzy Jurczyński z największej sieci sklepów specjalistycznych z e-papierosami w Europie eSmoking World przyznaje, że na rynku brakowało przepisów, które określiłyby standardy produkcyjne.

W tym kontekście warto przypomnieć opublikowany przez portal wiadomoscihandlowe.pl ranking „Nanny State Index”, w którym oceniane są restrykcje dotyczące jedzenia, picia alkoholu, palenia papierosów i „wapowania”, czyli palenia e-papierosów. Polska zajmuje wysokie 9. miejsce wśród 28 krajów europejskich.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Realista 18.05.2018

  Ciekawe te te wszystkie ograniczenia nie dotyczą sprzedawanych w aptekach preparatów mających pomóc w walce z paleniem zwykłych papierosów. Preparaty te zawierają dużą dawkę NIKOTYNY a mimo to nie są objęte akcyzą i ograniczeniami wieku nabywcy (moja 15 letnia córka kupiła to bezproblemowo) a jak zapytałem farmaceutkę dlaczego sprzedała to dziecku to odpowiedziała że nie ma takiego zakazu. Nikotyna to nikotyna więc wniosek jest tylko jeden że ta z apteki pochodzi ze źródełka w Licheniu.

 • Lkon1981 21.04.2018

  A moze tak opodatkowac tace w kosciolas a nie znowu sięgać do naszych kieszeni...

 • Arek 22.05.2017

  @ikar ja jeszcze nie widziałem nowych buteleczek foof'a zrobiłem wcześniej spore zapasy, kiedy wchodziły te wszystkie ograniczenia :P brakuje mi tylko dużych buteleczek

 • ikar 17.05.2017

  Foof już od jakiegoś czasu ma nowe opakowanie, mnie tam wszystko jedno, byleby smak się nie zmienił

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.