29.03.2020/12:09

Już ponad 18 tys. wniosków o odroczenie składek wpłynęło do ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że spłynęło do niego już 18,4 tys. wniosków od przedsiębiorców w sprawie odroczenia terminu płatności składek. Wspomniane odroczenie to jedno z narzędzi mające chronić przedsiębiorców przed ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa.

Na dane ZUS powołuje się Polska Agencja Prasowa. Rozwiązanie zakłada możliwość skorzystania przez mikro i małych przedsiębiorców z uproszczonego wniosku o odroczenie na trzy miesiące i zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami.

- To jednostronicowy dokument, w którym przedsiębiorca wskazuje, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności – tłumaczy prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Jak podkreślają urzędnicy, uproszczony wniosek o odroczenie terminu płatności może być złożony poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach ZUS-u. Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych, może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.

Jeżeli Zakład pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Należy ją podpisać i odesłać ZUS. Dopuszczalny jest skan, oryginał będzie można dostarczyć później.

ZUS wylicza, że odroczone mogą być takie składki jak: ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.