05.12.2021/09:32

Kary za niewłaściwie użycie określeń „eko” i „bio”. Zmiana prawa od nowego roku

Z początkiem 2022 roku zmieniają się przepisy w kontekście oznaczeń produktów symbolami „eko” i „bio”. Wszystko po to, aby można było ich nadużywać i określać nimi produktów z pozoru ekologicznych.

O sprawie pisze portal biznes.newseria.pl, który podkreśla, że zgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami produkty ekologiczne muszą się składać w ponad 50 proc. ze składników pochodzenia rolniczego. Ponadto co najmniej 95 proc. tych składników musi pochodzić z upraw ekologicznych. Takie produkty są oznaczone symbolem listka otoczonego gwiazdkami na zielonym tle.

To jednak nie wszystko, ponieważ od nowego roku – zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych,  te normy zostaną dodatkowo zaostrzone. Rozporządzenie poszerza też listę produktów, które mogą zostać poddane certyfikacji ekologicznej i wprowadza zmienione zasady takiej certyfikacji.

Polska przyjmie te przepisy w znowelizowanej ustawie od rolnictwie ekologicznym. Ma ona poprawić system kontrolowania tego typu wyrobów.

– Podczas codziennych zakupów często nie zwracamy uwagi na znaczki. Widzimy zielone logo z napisem „bio” lub „eko” i myślimy, że faktycznie tak jest. Tymczasem to jest po prostu podobny znaczek, który ma udawać certyfikat produkcji ekologicznej. Teraz oznaczanie produktów w sposób zbliżony do tego znaku będzie karane, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd – mówi dr Małgorzata Pietras-Szewczyk, ekspertka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.

Portal podkreśla, że polski rynek żywności ekologicznej stale rośnie i warty jest obecnie już 1,36 mld zł (dane agencji NielsenIQ).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także