06.06.2018/12:11

Kasy fiskalne do wymiany? Wszystko przez nowelizację ustawy o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT zmusi sprzedawców do wymiany kas fiskalnych na te drukujące także numer NIP? Tak twierdzi część przedsiębiorców. Innego zdania jest Ministerstwo Finansów.

O sprawie pisze „Rzeczpospolita”. Zmiany, które wejdą w życie 1 lipca zakładają, że nabywca będzie mógł się zgłosić po fakturę później, ale tylko z paragonem, na którym wydrukowany zostanie numer NIP jego firmy.

To może spowodować liczne utrudnienia, tym bardziej, iż z art. 106b ust.3 ustawy o VAT wynika, że sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę za okazaniem paragonu do trzech miesięcy o daty zakupu. Zdaniem ekspertów uszczelnienie VAT-u jest konieczne, ale będzie uciążliwe szczególnie dla małych przedsiębiorców, którzy ze względu na niższe koszty obsługi księgowej, wolą posługiwać się fakturą zbiorczą, wystawioną na podstawie kilku paragonów, zebranych w pewnym okresie czasu. Ponadto sposobem na walkę z nadużyciami, mają być zapowiadane wdrożenia kas fiskalnych online.

Więcej w „Rzeczpospolitej”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.