24.03.2017/16:46

Kaufland ma 100 mln euro pożyczki z EBOiR na inwestycje w Polsce w 2017 r.

Od stycznia 2017 r. dostępna jest pożyczka, jaką Grupa Schwarz otrzymała w ub.r. z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, z przeznaczeniem na rozwój sieci Kaufland w Polsce. Pieniądze mogą być wykorzystane w celu wdrażania wysokich standardów efektywności energetycznej, na zarządzanie zasobami, efektywną logistykę oraz zrównoważone praktyki detaliczne. Kwota kredytu to 100 mln euro.

Przed udzieleniem pożyczki bank zbadał wpływ środowiskowy i społeczny związany z budową, renowacją i bieżącą działalnością sklepów detalicznych oraz magazynów sieci, m.in. odbywając wizyty w centrali Grupy Schwarz oraz w siedzibie Kaufland Polska, a także wizytując dwa sklepy sieci we Wrocławiu. Badano także dokumentację związaną z dotychczasowymi inwestycjami w sieci Kaufland i Lidl w Polsce, Rumunii i Bułgarii.

Przeprowadzone przez Bank w różnych obszarach działalności biznesowej procedury due diligence (wszechstronne badanie “należytej staranności w działaniu”) wykazały, że umiejętności i systemy zarządzania kwestiami środowiskowymi, zdrowotnymi i pracowniczymi na etapie inwestycji i bieżącego zarządzania placówkami pozostają w zgodzie z wymogami EBOiR. Ustalono także, że firma wykazuje odpowiedni potencjał i zaangażowanie w kwestie wdrażania zasad społecznej odpowiedzialności biznesu CSR.

W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu środków na rozbudowę sieci Kaufland w Polsce czytamy m.in., że „na poziomie Grupy Schwarz zespół do spraw CSR został powołany 2 lata temu i przeprowadził od tej pory szereg inicjatyw w tym obszarze w Niemczech i Europie Zachodniej. Polegały one na harmonizacji zarządzania kwestiami ochrony środowiska, w szczególności w odniesieniu do łańcucha dostaw. Wprowadzono także zasady raportowania kwestii CSR. Ponieważ Grupa stosuje metodę kopiowania wypracowanych wzorców do wszystkich swoich globalnych operacji, oznacza to, że wszystkie oddziały i sklepy sieci będą się do nich musiały ściśle stosować.”

Bank zaakceptował także metody zarządzania kwestiami socjalnymi oraz zagrożeniami podczas pracy w łańcuchu dostaw, zarówno w Kauflandzie, jak i w Lidlu. Duży, scentralizowany zespół audytowy rozwija obecnie w pełni zintegrowane narzędzia zarządzania łańcuchem dostaw w Kauflandzie, podczas gdy w Lidlu podobny program prowadzony jest przez partnerską firmę zewnętrzną.

Przypomnijmy, że Grupa Schwarz pozyskała także niedawno 180 mln euro z funduszy, pochodzących z konsorcjum finansowego, które przeznaczone będą na dalszy rozwój sieci w Rumunii i Bułgarii oraz na debiut w Mołdawii. Z tej kwoty 110 mln euro pochodzi z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. A podobna pożyczka, w kwocie 350 mln euro, został firmie udzielona w 2015 r. przez Bank Światowy i wykorzystana została na ekspansję w Polsce, Rumunii, Serbii, Bułgarii i Chorwacji.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • obserwator 24.03.2017

    "Kaufland dla mnie w sam raz" - kto wam wymyśla te slogany?! - toć to trzeba być kretynem!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.