03.09.2019/13:23

Kidawa-Błońska kandydatką KO na premiera. Jej przodkowie związani byli ze Społem

Informacja o tym, że Małgorzata Kidawa-Błońska została kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera, może ucieszyć polskich spółdzielców spożywczych. To dlatego, że obecna wicemarszałek Sejmu związana jest blisko z siecią Społem.

Kidawa-Błońska to prawnuczka premiera Władysława Grabskiego, jak również prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Ten drugi był jednym ze współtwórców spółdzielczości spożywczej w Polsce. W 1906 r. tworzył on Towarzystwo Kooperatystów, następnie czasopismo "Społem", a potem Związek Społem. Ponadto od 1927 r. prowadził Spółdzielczy Instytut Naukowy.

- Mój pradziadek, prezydent Stanisław Wojciechowski, miał dwie pasje: politykę i spółdzielczość. (...) Starał się godzić dwa zwaśnione główne nurty polityczne. Kiedy mu się to nie udawało, zniechęcony powracał do aktywności w spółdzielczości Społem - opowiadała kilka miesięcy temu Kidawa-Błońska "Społemowcowi Warszawskiemu".

Wicemarszałek Sejmu objęła patronatem szereg uroczystości związanych z przypadającym w tym roku 150-leciem spółdzielców-spożywców - w tym konferencję naukową o ruchu spółdzielczym, a także zbliżającą się wielką galę jubileuszową na Zamku Królewskim w Warszawie (12 września). Kidawa-Błońska zapowiedziała osobisty udział w tym wydarzeniu.

- Myślę, że jej obecność na Zamku Królewskim będzie potwierdzeniem tego, że zależy jej na wspieraniu polskiej spółdzielczości - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Ryszard Jaśkowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców Społem.

Szef KZRSS "S", że w Kidawie-Błońskiej "płynie spółdzielcza krew", co nie powinno zaskakiwać, gdyż jej pradziadek był "chyba najważniejszą osobą związaną z tym ruchem w naszej historii".

Jaśkowski podkreśla, że Kidawa-Błońska interesuje się nie tylko historią ruchu, ale także współczesnymi losami Społem. - Miałem z nią prawie godzinne spotkanie w Sejmie i bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła swoim podejściem do spółdzielczości, szczególnie tej naszej, konsumenckiej. Małgorzata Kidawa-Błońska interesuje się naszymi losami i zadeklarowała, że w takich sprawach, w których będzie mogła, zawsze nam pomoże - podkreśla Jaśkowski.

Wicemarszałek Sejmu na łamach "Społemowca Warszawskiego" wspominała niedawno, że cztery lata temu, podczas poprzedniej kampanii wyborczej do parlamentu, była gościem największej warszawskiej spółdzielni społemowskiej, czyli Mokpolu. - Miło wspominam tę wizytę i dzisiaj w roku waszego jubileuszu - stwierdziła w rozmowie z "SW".

- Tradycja spółdzielcza w Polsce posiada trwałą wartość i jest już zakorzeniona w naszej historii. Od początku swego istnienia swą działalność spółdzielnie opierają na zasadach współpracy, współdziałania i solidaryzmu społecznego, wartościach tak ważnych w dzisiejszej globalizującej się gospodarce - podkreśliła Kidawa-Błońska.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Klient 04.09.2019

    Pani Marszałek Sejmu, jest jedną z niewielu polityków ,która ciepło mówi o spółdzielczości i za to należą się jej słowa uznania. Szkoda ,że PO w większej części nie popiera ruchu spółdzielczego, bo to uczciwa i trwająca od wieków, jak się okazuje, działalność gospodarcza. A Społem ,to już nieliczna sieć handlowa z całkowicie polskim kapitałem. Wspierajmy ich ,bo w ostatnich latach widać ,że dostosowują się do reguł rynku.

  • wsx 03.09.2019

    Bardzo niefrasobliwa osoba. NIc realnie nie zrobiła dla branży FMCG. Po co ją lansujecie?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.