17.11.2016/14:03

Klienci chcą wygody i możliwości darmowego zwrotu towaru

Wygodny i najlepiej darmowy zwrot zakupionego towaru to wartość, której od e-sklepów oczekują klienci – wynika z badania Blue Media.

Dla 36 proc. kupujących online możliwość szybkiego i łatwego zwrotu towaru to jeden z kluczowych czynników, jakie biorą pod uwagę przy wyborze danego sklepu. W ciągu roku odsetek osób, które zwracają na to uwagę, wzrósł o 3 punkty procentowe.

– Cena produktu jest i jeszcze długo będzie decydującym czynnikiem wyboru sklepu. Mimo to coraz więcej sklepów zdaje sobie sprawę, że nie da się już wygrywać tylko ceną. Dlatego coraz częściej oferują swoim klientom możliwość wygodnego, a czasem darmowego zwrotu towarów. Wpływ na to miały posunięcia dużych graczy e-commerce, którzy przyzwyczaili do tego e-konsumentów i uczynili z tego swoją przewagę rynkową – zauważa Krystian Wesołowski z Blue Media, operatora Płatności Online BM.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kupujący online ma prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni i zobowiązuje się do zwrotu towaru w ciągu kolejnych 14 dni. W praktyce jednak sklepy, które słyną ze sprawnej obsługi zwrotów oferują wydłużony zwrot towaru (nawet przez rok). Nawet jeśli konsumenci rzadko korzystają z tej możliwości – bo w praktyce zależy im na szybkim zwrocie pieniędzy – to docenią taki ukłon w ich stronę.

Realia rynkowe nauczyły e-konsumentów, że mogą liczyć na darmową wysyłkę zakupionych produktów. Nie dziwi zatem, że teraz oczekują od e-sklepów, że te wezmą na siebie także ewentualne koszty odesłania zakupionego towaru. O ile darmowy zwrot bywa nieodłączną częścią modelu biznesowego wielu dużych sklepów, to w przypadku małych i średnich podmiotów to rozwiązanie trzeba dobrze przeanalizować. Na początek wystarczy wyliczyć średni miesięczny lub roczny odsetek obsługiwanych przez sklep zwrotów, by oszacować koszty wprowadzenia możliwości darmowego zwrotu towarów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.