08.07.2016/12:34

Kobiety masowo rezygnują z pracy w handlu. Wolą pieniądze z 500+

Realizacja programu Rodzina 500+ przez rząd zaowocowała masową ucieczką kasjerek z marketów i dyskontów - mówi Marcin Smoroń, prezes agencji pracy tymczasowej InterKadra, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Ekspert tłumaczy, że kobietom w wielu wypadkach opłaca się rezygnować z zatrudnienia, gdyż dzięki temu są w stanie otrzymywać dodatkowe 500 zł na pierwsze dziecko (a nie tylko na drugie i kolejne). Dla osób otrzymujących w pracy pensję minimalną, bądź zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, rachunek zysków i strat okazuje się prosty i zachęca do odchodzenia z pracy.

Smoroń w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zauważa jednak, że motywacją dla kobiet nie są oczywiście tylko pieniądze. Przedstawicielki płci po odejściu z pracy nie muszą się już martwić, kto zajmie się ich dziećmi podczas godzin pracy. Przy okazji kobiety i ich partnerzy zaoszczędzają na opłatach za żłobek czy przedszkole oraz za transport.

Marek Stojkowski z Manpower potwierdza dziennikarzom "Rzeczpospolitej", że przedsiębiorcy mają coraz większe kłopoty w poszukiwaniu personelu, dlatego coraz chętniej szukają wsparcia u agencji pracy tymczasowej. Tylko w przypadku agencji Manpower zainteresowanie pomocą w rekrutowaniu pracowników wzrosło w tym roku o blisko 50 proc.

Stojkowski zaznacza, że efekt 500+ widoczny jest nie tylko w sklepach detalicznych, ale także na innych stanowiskach obsługowych, np. w magazynach. Kryzys dotyka także producentów. Aż dziewięć na dziesięć firm współpracujących z Manpower przyznaje, że realizacja programu 500+ sprawiła, iż mają problemy z zatrudnieniem.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • gosc 13.07.2016

  do yva:
  Dziękuję za odp., teraz wszystko jasne, bo coś mi nie pasowało.
  Nie zgadzały mi się napisy i miłe, roześmiane buzie: kasjerki i klienta.
  Francja - Lepsze zarobki - łatwiejsze życie - uśmiech na twarzy.
  PL - Lepiej nie pracować jak pracować - mniejszy stres i zelówki całe.

 • yva 11.07.2016

  zdjęcie z Francji !

 • gosc 10.07.2016

  Czyżby to przecudowny kubraczek z równie przecudownymi
  lamóweczkami z Carrefoura?

 • Janek 10.07.2016

  To ile im płacili skoro opłaca im się odejść z pracy? ???

 • Jest 10.07.2016

  To do cholery zacznijcie godnie płacić! !! Nie mają chętnych do pracy za 900 złotych? O szkoda!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.