03.05.2022/12:36

KOD, Strajk Kobiet i Obywatele RP wśród organizacji żądających wykluczenia Auchan i Leroy Merlin z inicjatywy ONZ związanej z prawami człowieka

- Firmy Leroy Merlin i Auchan sprzeniewierzyły się tej misji, nie zasługują więc na bycie partnerem tej szlachetnej inicjatywy - czytamy we wniosku do UN Global Compact Network o wykluczenie obu sieci z grona członków. Pod pismem podpisali się nie tylko aktywiści z Ogólnopolskiego Bojkotu Leroy Merlin i Euromaidan-Warszawa, ale również takie organizacje jak: Komitet Obrony Demokracji, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Obywatele RP, Polskie Babcie oraz Fundacja Strefa Zieleni.

- My, niżej podpisani, zrzeszeni w polskich organizacjach pozarządowych, reprezentujących zarówno polskie jak i ukraińskie środowiska działające w naszym kraju, zwracamy się z wnioskiem do inicjatywy Global Compact Network zarówno na szczeblu światowym jak i na wszystkich szczeblach lokalnych (to znaczy w poszczególnych krajach gdzie działają agendy fundacji) o wykluczenie sieci sklepów Leroy Merlin i Auchan z grona członków programu - przekazali aktywiści.

Jak twierdzą, swój apel uzasadniają "faktem, że firmy należące do Entreprise Familiale Mulliez łamią artykuł 2 karty inicjatywy Global Compact Network. Jest on bardzo czytelny i mówi o tym, że firmy członkowskie >>mają zrobić wszystko, by nie być wspólnikiem w łamaniu praw człowieka<<".

Autorzy pisma wskazują, że Auchan i Leroy Merlin nie ogłosiły zamiarów opuszczenia rosyjskiego rynku pomimo "ogromnej presji wywieranej na kierownictwo grupy, do której należą". - Pieniądze, które wpłacają w podatkach w Rosji, zasilają budżet, który służy finansowaniu ukrutnej wojny. Są to niemałe kwoty, bo jak podał serwis "Ukraińska Prawda", tylko w 2020 r. firma Leroy Merlin wpłaciła do rosyjskiego budżetu 335 mln dolarów (ok. 25 mld rubli). Auchan w tym samym okresie wpłacił 167 mln dolarów (ok. 10 mld rubli) - czytamy. Sieci te zajęły, odpowiednio, drugie i szóste miejsce pod względem obrotów w Rosji, przy uwzględnieniu samych zagranicznych podmiotów.

- Firmy te nie tylko nie zrobiły nic, aby ograniczyć finansowanie zbrodniczego reżimu odpowiedzialnego za obecne łamania praw człowieka i zbrodnie wojenne w Ukrainie, ale dały się wykorzystać w rosyjskiej propagandzie jako straszak na konkurentów. 2 marca reżimowa rosyjska agencja prasowa ITAR TASS podała za kierownictwem sieci w Rosji: "sieć supermarketów budowlanych i naprawczych Leroy Merlin planuje kontynuować działalność w Rosji. Nasze 112 sklepów w Rosji działają normalnie. Nie planujemy żadnych zmian." Z kolei w liście do swoich rosyjskich kontrahentów ujawnionym przez zachodnie media dyrektor operacyjny Leroy Merlin w Rosji Eric Poulet pisał: "wbrew plotkom nadal pracujemy w Rosji. [...] i nie planujemy wstrzymywać działalności. Po wycofaniu się z rynku niektórych firm jesteśmy otwarci na wasze propozycje zwiększenia dostaw i asortymentu" - tłumaczą aktywiści.

I dodają: - Szefowie Entreprise Familiale Mulliez nigdy się z tych zapowiedzi nie wycofali, zaakceptowali fakt, że występują w rosyjskiej propagandzie na zasadzie łamistrajka. Jak ważną rolę odgrywają dla Rosji te siecie handlowe może świadczyć wypowiedź samego Ministra Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siegieja Ławrowa, który stwierdził w rosyjskiej telewizji RBK: "Ikea co prawda się wycofała, ale sklepy Leroy Merlin nadal pozostają otwarte". Mamy więc wszelkie prawo sądzić, że sklepy należące do Entreprise Familale Mulliez działają w Rosji ręka w rękę z obecnym reżimem i wręcz chlubią się faktem, że mogą teraz nawet rozwinąć działalność.

Organizacje żądające wykluczenia Auchan i Leroy Merlin z inicjatywy ONZ oceniają, że "takie działanie w świetle zbrodni wojennych popełnianych każdego dnia przez Rosję jest skrajnie niemoralne". - Korporacje z natury rzeczy dążą do maksymalizacji zysków, nie może to jednak odbywać się kosztem ludzkiego życia i niewyobrażalnych cierpień ludności cywilnej w trwającym konflikcie wojennym - tłumaczą.

- Naszym zdaniem zachowanie tych firm, czy raczej ich kierownictwa zarówno w Rosji jak i we Francji, powinno skutkować ich bezzwłocznym wykluczeniem z grona partnerów UN Global Compact Network z powodu rażącego naruszenia artykułu 2 karty tej inicjatywy. Te firmy niestety stały się jak mówi ten artykuł "wspólnikiem w łamaniu praw człowieka". Zasilając wojenny budżet Rosji przyczyniają się pośrednio do mordowania ukraińskich cywilów. Nasz wniosek kierujemy do centrali UN Global Compact przy ONZ w Nowym Jorku, a także do polskiego przedstawicielstwa, jak również wszystkich przedstawicielstw krajów, gdzie operują te dwie sieci handlowe - poinformowali aktywiści.

Ich zdaniem Auchan i Leroy Merlin sprzeniewierzyły się misji UN Global Compact, która zakłada "zmobilizowanie globalnego ruchu zrównoważonych firm i interesariuszy, aby stworzyć bezpieczny, sprawiedliwy i przyjazny dla człowieka świat, do którego wszyscy dążymy".

Lista organizacji popierających tę inicjatywę prawdopodobnie nie skończy się na siedmiu już ujawnionych podmiotach. Aktywiści zapowiadają, że pełna lista sygnatariuszy zostanie ujawniona 7 maja.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • nn 04.05.2022

  niezła ustawka i jakie doborowe towarzystwo! odgrzewane kotlety!

 • Mmaa 04.05.2022

  A ruskie onuce się burzą,bo tylko kobiety pokazały,że mają jaja.

 • żal 04.05.2022

  Same asy jednym słowem.

 • bez nicka 03.05.2022

  Kodziarze, wściekłe macice i kombatanci SB i milicji.
  Zaiste zacne i wiarygodne towarzystwo...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także