13.01.2020/09:57

Kolejne ogniska ptasiej grypy w Polsce. Czesi rozpoczynają dodatkowe kontrole

Czesi wprowadzają nadzwyczajne kontrole weterynaryjne drobiu z Polski – informuje "Puls Biznesu". Inne kraje już w ubiegłym tygodniu wstrzymały eksport polskiego drobiu.

"PB" podał, że Czeska Państwowa Inspekcja Weterynaryjna rozpoczyna nadzwyczajne kontrole weterynaryjne drobiu sprowadzanego z Polski. - Będą prowadzone na terytorium całego kraju i potrwają do końca stycznia - zapowiada cytowany przez agencję prasową CTK Zbyniek Semerad, dyrektor SVS.

Kontrole mogą być przedłużone i mają zapobiec przedostaniu się choroby do Czech. Ogniska ptasiej grypy odkryto na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce, a teraz także w województwie zachodniopomorskim. Do utylizacji trafiło w tym rejonie 22 tys. zagazowanych wcześniej indyków.

„Im szybciej podejmujemy działania, tym lepiej. Istniało ryzyko, że wirus z zakażonej fermy przez system wentylacyjny rozprzestrzeni się w środowisku i stanie się przyczyną zakażenia innych hodowli i ptaków dzikich" – tłumaczy dr Maciej Prost, wojewódzki lekarz weterynarii.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.