26.11.2020/12:14

Kolportaż prasy w trudnej sytuacji, ale przejęcie Ruchu przez Orlen to dobra wiadomość

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, choć koncern paliwowy nie podaje, ile zapłacił za akcje firmy kolporterskiej, to wiadomo, że od kwoty transakcji odliczy pożyczkę, jakiej udzielił Ruchowi na spłatę zobowiązań wobec wydawców. A dokapitalizowanie Ruchu to dobra wiadomość dla rynku prasy.
 

PKN Orlen przejął kontrolę nad Ruchem – po objęciu akcji nowej emisji dysponuje pakietem 65 proc. Właścicielami reszty spółki pozostają Alior Bank (6 proc.) oraz PZU i PZU Życie (29 proc.). Koncern paliwowy nie podaje, ile zapłacił za akcje firmy kolporterskiej. Wiadomo jednak, że od kwoty transakcji odliczy pożyczkę, jakiej udzielił Ruchowi na spłatę zobowiązań wobec wydawców – przypomina dziennik.
– Dokapitalizowanie Ruchu to dobra wiadomość dla rynku prasy. Wydawcy dostali już zaległe należności, mam nadzieję że teraz, gdy Orlen sprawuje już kontrolę nad firmą, zajmie się jej unowocześnieniem – mówi Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy w rozmowie z „DGP”. 

Najwięksi wierzyciele zgodzili się na zredukowanie długu o 80 proc. i otrzymali ok. 29 mln zł. Wydawcy, którym Ruch zalegał od 100 tys. zł do 1 mln zł, po 50-proc. redukcji odzyskali 9,5 mln zł. – Te pozytywne sygnały nie oznaczają uspokojenia na całym rynku kolportażu – zastrzega Frąckowiak.

Choć rynek prasowy traci przychody od kilku lat, a wydawcy starają się monetyzować treści w internecie, podczas pandemii sprzedaż prasy spadła w wyjątkowo szybkim tempie. Ma to negatywny wpływ zarówno na czytelnictwo, jak i jakość publikowanych treści, a wiele wydawnictw stanęło w obliczu koronakryzysu pod ścianą.

Więcej na ten temat w „Dzienniku Gazecie Prawnej”
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także