01.12.2016/14:01

Komisja Europejska odpowiada na polską skargę ws. podatku handlowego

Komisja Europejska zapowiedziała w czwartek, że będzie bronić swojej wrześniowej decyzji w sprawie podatku handlowego w Polsce, która nakazywała zawieszenie stosowania daniny do czasu wyjaśnienia, czy jest ona zgodna z prawem unijnym. Komisja wstępnie oceniła, podatek wprowadzony w Polsce stanowi niedozwoloną pomoc państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw. Z takim stanowiskiem nie zgadzają się nasze władze, które w tym tygodniu zaskarżyły decyzję KE do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Pytanie o skargę składaną przez Polskę do TSUE padło w czwartek podczas briefingu prasowego w Brukseli. - Postępowanie trwa i nie możemy z góry przesądzać, jaki będzie jego wynik. Oczywiście zamierzamy bronić w sądzie (TSUE - dop. red.) naszej decyzji o rozpoczęciu postępowania wyjaśniającego oraz decyzji o zawieszeniu stosowania podatku do czasu wyjaśnienia sprawy - powiedział Ricardo Cardoso, rzecznik Komisji Europejskiej.

Przypomnijmy, o skierowaniu skargi do TSUE na wrześniową decyzję KE poinformowała dziś jako pierwsza Polska Agencja Prasowa, powołując się na słowa rzeczniczki Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Głównym argumentem podnoszonym w skardze jest błędna, zdaniem przedstawicieli polskiego rządu, kwalifikacja przez KE podatku handlowego jako pomocy państwa.

Polska strona zarzuca też Komisji, że ta wydała nakaz zawieszenia podatku niezgodnie z prawem unijnym. Oprócz tego polskie władze są zdania, że KE przygotowała niewystarczające uzasadnienie dla swojej decyzji.

Zobacz także:
Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości UE decyzję KE ws. podatku handlowego

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.