05.01.2018/14:00

Komisja Europejska ustala reguły gry dla e-commerce. Wielkie zmiany od 2021 roku

Przedsiębiorcy działający w sektorze e-commerce powinni szykować się na duże zmiany. 5 grudnia 2017 roku Komisja Europejska przyjęła tzw. "VAT E-commerce package", który ma na celu ograniczyć wyłudzenia podatku VAT w obszarze handlu internetowego. Pierwsze zmiany czekają już w 2019 roku.

Wprowadzenie nowych zasad wynika po pierwsze z błyskawicznie rozwijającego się międzynarodowego handlu w obszarze e-commerce, a także przez pojawiające się nowe sposoby na ominięcie konieczności odprowadzenia podatku VAT.

Pierwsze zmiany, które obejmą przedsiębiorców już od 1 stycznia 2019 roku, to wprowadzenie maksymalnych rocznych przychodów uzyskanych w wyniku świadczeniu usług przez internet na poziomie 10 tys. euro. Te firmy, które nie przekroczą tego progu, będą musiały odprowadzić podatek VAT do administracji podatkowej ich własnego kraju. Oznacza to, że przy łącznych transakcjach do 10 tys. euro, sprzedaż usług (w ramach Unii Europejskiej) traktowana będzie jak sprzedaż w ramach jednego kraju.

Powyższa zmiana zostanie rozszerzona od 2021 roku, kiedy to obejmie wszystkie międzynarodowe transakcje sprzedaży dóbr konsumpcyjnych do innych krajów Unii Europejskiej.

Poważne zmiany czekają także firmy, które zajmują się pośredniczeniem w transakcjach e-commerce. Od 1 stycznia 2021 roku wszystkie platformy pośredniczące w handlu internetowym będą musiały zbierać podatek VAT od dostawców pochodzących z krajów spoza Unii Europejskiej i sprzedających swoje towary na rzecz konsumentów w ramach UE. Zmiana ta obejmie także te towary, które będą wówczas znajdowały się w magazynach na terenie Unii.

Kolejna nowość to koniec ze zwolnień z podatku VAT dla małych importerów. Do tej pory przy transakcjach do 22 euro firmy korzystały z udogodnień. Zniknie ona z 1 stycznia 2021 roku.

Przyjęte projekty uderzą także w import towarów spoza Unii Europejskiej do krajów, które mają niższy VAT niż docelowy odbiorca. Od 2021 roku wszystkie towary, których wartość nie przekracza 150 euro i pochodzą z importu spoza Unii Europejskiej, a następnie są transportowane do innego kraju unijnego, zostaną objęte podatkiem VAT z kraju, z którego pochodzi ostateczny kupujący.

Komisja Europejska przygotowała także zmiany dla przedsiębiorstw, których roczne obroty z tytułu sprzedaży towarów do innych krajów Unii Europejskiej przekroczą 10 tys. euro. W 2021 roku uruchomione zostaną specjalne portale internetowe zarządzane przez państwa, które posłużą do obsługi odprowadzenia podatku VAT. To tzw. projekt "One Stop Shop", prowadzony w językach lokalnych.

Nowe przepisy wymuszają także na firmach przechowywanie przez co najmniej 10 lat wszystkich danych o transakcjach zawieranych przez internet. Jednocześnie dokonano sprecyzowania przepisów, w jaki sposób należy rozumieć kraj pochodzenia konsumenta.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Pozhoga 06.01.2018

    A wszystko to w imię wolności i demokracji, oczywiście...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.