02.03.2017/13:33

Komisje Senackie wznowiły prace nad ustawą o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności

Komisje senackie wznowiły prace nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Ustawa ma określić zasady postępowania z żywnością oraz obowiązki sprzedawców żywności w celu przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz negatywnym skutkom społecznym, środowiskowym i gospodarczym wynikającym z marnowania żywności. Projekt został skierowany do Senatu RP 22 lipca 2016 r.

Ustawa procedowana jest w trybie inicjatywy ustawodawczej Senatu. Po uchwaleniu projektu Senat powinien zgłosić go pod obrady Sejmu, a następnie projekt powinien być procedowany w zwykłym trybie: Sejm - Senat - Sejm - Prezydent. Do tej pory projekt ustawy nie wyszedł jednak poza tę wstępną fazę.

W czwartek 2 marca komisje senackie rozpoczęły prace nad projektem. Jego aktualna wersja zakłada m.in., że sklepy o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych będą musiały płacić 10 groszy za każdy kilogram odpadów żywnościowych. Podstawą rozliczenia ma być, według propozycji senatorów, tzw. karta odpadów. Te placówki będą musiały zawierać z organizacjami pożytku publicznego umowy dotyczące przekazywania żywności.

Procedowany obecnie projekt zakłada także wydłużenie daty minimalnej trwałości w przypadku produktów przekazywanych organizacjom pożytku publicznego o charakterze charytatywnym na rzecz żywienia zbiorowego. Termin ten dla poszczególnych grup produktów ma ustalać resort zdrowia.

Podczas obrad połączonych trzech komisji - Ustawodawczej, Środowiska oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej - senatorowie zwracali uwagę na fakt, że marnowanie żywności jest szczególnie kontrowersyjne etycznie w kontekście problemu niedożywienia części ludności świata. Ponadto przyczynia się do dodatkowej emisji gazów cieplarnianych, zużycia energii i nadmiernej eksploatacji środowiska przyrodniczego.

Projekt ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności został złożony przez przedstawiciela wnioskodawcy, senatora Mieczysława Augustyna. Już 26 lipca 2016 r. został on skierowany do senackich komisji: Komisji Ustawodawczej, Komisji Środowiska oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Komisje dostały dwa miesiące na procedowanie - sprawozdanie miało być złożone do 26 września 2016 r.

Potem jednak termin ten został przesunięty na 31 grudnia.

W międzyczasie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zażądało zmian w senackim projekcie. Resort stwierdził, że co do zasady popiera kierunek, w którym zmierzają proponowane przepisy, ale równocześnie zamierza dążyć do usunięcia z projektu najbardziej kontrowersyjnych zapisów, dotyczących karania sklepów za marnowanie żywności. MRiRW myśli o zaproponowaniu odwrotnego mechanizmu: ulg podatkowych dla sieci, które będą przekazywać żywność na cele społeczne.

Prace trwały. Jednak 4 listopada 2016 r. pojawiła się informacja, że senator Antoni Szymański (PiS) zastąpi senatora Mieczysława Augustyna (PO) w roli reprezentanta Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej w pracach nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Dlaczego? Jak deklarował sam Augustyn, który jest zarazem prezesem dwóch Banków Żywności, chodzi o to, aby nikt nie mógł go posądzić o stronniczość, tym samym torpedując projekt. Nieoficjalna wersja była natomiast taka, że reprezentowanie komisji przez senatora z PiS, a nie senatora z PO, pozwoli przyspieszyć prace nad ustawą.

Niestety, prace po tej zmianie nie przyspieszyły. Wciąż pojawiały się nowe propozycje. Pojawił się na przykład zapis, który nakładał nowe obowiązki na sklepy z żywnością o powierzchni przekraczającej 250 mkw. Takich placówek jest w Polsce ok. 20 tys.

W końcu grudnia termin złożenia przez komisje sprawozdania został po raz kolejny przesunięty na 28 lutego 2017 r. Nie został on dotrzymany. Nowy termin nie został jeszcze ustalony.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • alicja.kubiak@------------- 03.03.2017

    Dzięki zamówieniom składanym poprzez --------------- już teraz można ograniczyć straty i marnowanie żywności. Wystarczy dodać ofertę i alokować do kategorii "Krótkie terminy ważności". Opłata dla Sprzedającego wyłącznie po złożeniu i realizacji zamówienia przez Kupującego. Baza dostępnych produktów liczy już ponad 30 tysięcy pozycji.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.