10.02.2016/17:02

Komisji Europejskiej nie podoba się proponowany kształt "podatku handlowego"

Komisja Europejska wystosowała do polskiego rządu list, w którym przedstawiła swoje zastrzeżenia odnośnie kształtu planowanego podatku od sprzedaży detalicznej. Polska zamierza ustosunkować się do tego pisma do końca miesiąca.

Zdaniem Komisji Europejskiej, podatek skonstruowany w sposób progresywny może mieć dyskryminacyjny charakter. Podobny argument KE podnosiła w ostatnich miesiącach odnosząc się do "podatku handlowego" funkcjonującego na Węgrzech. Jednak zdaniem ministra finansów Pawła Szałamachy, obawy Komisji są nieuzasadnione, gdyż prawo przygotowywane w Polsce różnić się będzie od ustawy, jaka jeszcze do niedawna obowiązywała na Węgrzech.

Warto podkreślić, że również sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Konrad Szymański, uważa, iż projekt nowego prawa zaprezentowany niedawno przez resort finansów może zostać oceniony przez Komisję Europejską jako niezgodny z przepisami o pomocy publicznej.

- (...) Należy zauważyć, że przy ocenie zgodności środków podatkowych z regułami pomocy publicznej Komisja stoi co do zasady na stanowisku, że każdy środek podatkowy, który nie jest środkiem ogólnym, może stanowić korzyść dla przedsiębiorstwa. Korzyścią może być zarówno zwolnienie podatkowe, jak i obniżenie stawek podatkowych. Za korzyść Komisja uznaje także zmniejszenie w podstawie opodatkowania, całkowite albo częściowe zmniejszenie wartości podatku, odroczenie, umorzenie albo ponowne wyznaczenie terminu spłaty zobowiązania podatkowego - możemy przeczytać w liście wystosowanym do ministra Szałamachy przez sekretarza stanu w MSZ.

Szymański przypomina także, że to do państwa członkowskiego (a nie do Komisji Europejskiej) należy wykazanie, że wprowadzane przez nie środki nie stanowią pomocy publicznej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.