16.08.2016/15:00

Kondycja przemysłu mięsnego pod presją drożejącego surowca

Pierwsze półrocze upłynęło pod znakiem wzrostu cen surowca. W lipcu na rynku krajowym półtusze wieprzowe kosztowały średnio 7,6 tys. zł/t, czyli o 22 proc. więcej niż w tym samym miesiącu 2015 roku. Z kolei w porównaniu do stycznia 2016 roku średnia cena wzrosła o 30 proc. Podobne tendencje miały miejsce również na poziomie całej Unii Europejskiej – wskazuje Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego BZ WBK.

Istotny wzrost cen jest spowodowany spowolnieniem tempa wzrostu produkcji wieprzowiny w UE w pierwszej połowie roku oraz oczekiwanym spadkiem produkcji w całym 2016 roku. Z drugiej strony jest to rezultat większej sprzedaży zagranicznej do krajów trzecich. - Według danych Komisji Europejskiej w okresie I-IV br. łącznie w krajach UE-28 do uboju trafiło o 1 proc. więcej świń niż rok wcześniej. W tym samym okresie w Polsce liczba ubitych sztuk była o 4,4 proc. większa niż w analogicznych miesiącach roku poprzedniego – zaznacza Grzegorz Rykaczewski. - Jednak w maju i czerwcu dynamika wzrostu była znacznie mniejsza. W rezultacie po sześciu miesiącach liczba ubojów w Polsce była już tylko o 3,3 proc. większa niż w I poł. ubiegłego roku. Co ciekawe, produkcja w kraju rosła, pomimo dużego spadku liczebności loch – dodaje.

Krajowe pogłowie było uzupełniane przez import świń, głownie warchlaków. - W ciągu pierwszych czterech miesięcy br. do Polski trafiły młode zwierzęta o łącznej wadze 52 tys. t, co oznacza wzrost o 9  proc. r/r. Znacząco spadł natomiast przywóz dorosłych osobników. W rezultacie łączny import świń był mniejszy o 11 proc. r/r. – podkreśla ekspert BZ WBK. W omawianym okresie nieznacznie wzrósł przywóz mięsa wieprzowego – o 2 proc.

Wzrost popytu na wieprzowinę na rynku światowym wynika głównie z większych zakupów Chin. - Z danych KE wynika, że tylko w kwietniu kraje UE-28 łącznie sprzedały do Chin ponad 100 tys. t mięsa wieprzowego. Obecnie Chiny mają 40-procentowy udział w unijnym eksporcie – mówi Rykaczewski. - Wprawdzie Polska, ze względu na ograniczenia wynikające z ASF, nie może w sposób bezpośredni partycypować w zapotrzebowaniu zgłaszanym przez Chińczyków, jednak również zwiększała sprzedaż zagraniczną wieprzowiny – zauważa.

Po pięciu miesiącach br. z Polski wywieziono 175 tys. t mięsa – o 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Głównym rynkiem zbytu pozostaje UE, ale jej udział zmniejszył się o 5 proc. Polskie firmy korzystały z większych zakupów przez USA, które stały się największym odbiorcą polskiej wieprzowiny. W miesiącach I-V na rynek amerykański trafiło 15 tys. t  - o 90 proc. więcej r/r. Krajowe zakłady nie mogąc eksportować bezpośrednio do Chin, zwiększały sprzedaż do Hongkongu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.