08.11.2016/13:28

Kongres Słodycze: Tylko 8 proc. cukru zjadanego przez Polaków pochodzi ze słodyczy

Człowiek konsumuje przeciętnie około 45 kg cukru rocznie. Branża słodyczowa odpowiada zaledwie za około 8 proc. z tych 45 kg. – Dobrze byłoby, gdyby nikt nam nie przypisywał np. 35-proc. zawartości cukru, którą charakteryzują się chociażby przeciętne płatki śniadaniowe – powiedział podczas Kongresu Słodycze 2016 Jan Kolański, prezes firmy Colian.

W jego opinii wokół słodyczy narosło sporo stereotypów. Amerykanie konsumują przeciętnie 4 kg czekolady rocznie w przeliczeniu na mieszkańca. Polacy podobnie, ale Szwajcarzy – aż 11 kg. Gdzie jest więcej otyłych? W Szwajcarii czy w Stanach Zjednoczonych? Zapomina się o tym, że każdy człowiek potrzebuje zdrowego rozsądku i zbilansowanej diety.

– Wyroby czekoladowe muszą być bardzo wysokiej jakości także dlatego, że konsumenci są coraz bardziej wyedukowani. Przepływ informacji jest tak szybki, że dziś nikt nie może sobie pozwolić na kiepską jakość, bo od razu informacja o tym pojawiłaby się na przeróżnych forach internetowych i w mediach społecznościowych. Taka informacja rozchodzi się błyskawicznie i oznacza śmierć dla marki, w krótszej lub dłuższej perspektywie – powiedział podczas Kongresu Słodycze 2016 prezes Coliana. Dlatego, w jego opinii, głównym kierunkiem działania powinno być dla producentów słodyczy nieustanne ulepszanie receptur wyrobów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.