30.08.2020/19:02

Koniec wakacji to nie koniec home office. Pracodawcy wolą jednak tryb mieszany

Z analizy przeprowadzonej przez Grafton Recruitment i CBRE wynika, że od września ludźmi zapełnią się nie tylko szkolne korytarze, ale również biura, chociaż na w pełni stacjonarną pracę decyduje się zaledwie co czwarta firma. Zdecydowanie dominuje natomiast tryb mieszany. Na home office, pomimo zdecydowanej jego popularyzacji, pozostanie tylko co dziesiąte przedsiębiorstwo.

Na powrót do pełnowymiarowej pracy w przestrzeniach biurowych zdecydowało się dotychczas 26 proc. firm. Jednak zdecydowana większość pracodawców wybrała tryb mieszany, co oznacza łączenie pracy zdalnej ze stacjonarną.

Organizacja pracy hybrydowej najczęściej polega na tym, że w jednym tygodniu połowa załogi przychodzi do biura, podczas gdy pozostali pracują zdalnie. W kolejnym tygodniu następuje zmiana. W ten sposób zdecydowanie łatwiej jest o zarządzanie przestrzenią i utrzymanie zalecanego dystansu między pracownikami.

Na pozostanie wyłącznie w trybie home office zdecydowało się natomiast 10 proc. pracodawców, głównie z sektora IT.

Stopniowy powrót z home office idzie w parze ze stopniowym powrotem do prowadzenia procesów rekrutacji. Niemal sześć firm na dziesięć deklaruje, że przyjmuje nowych pracowników, co oznacza wzrost o 4 pp. w porównaniu do poprzedniej edycji badania prowadzonej w kwietniu.

Na dalsze zamrożenie nowych zatrudnień decyduje się nadal co czwarta firma, ale zwolnienia planuje tylko 3 proc., co jest pochodną m.in. zapisów tarczy antykryzysowej, której jednym z priorytetów jest ochrona miejsc pracy.

Do branż, które najsilniej wstrzymują rekrutacje należy produkcja – aż 30 proc. firm nie chce zatrudniać nowych pracowników, jest to jednak spadek o 8 pp. w porównaniu do poprzedniej kwietniowej edycji badania. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także