27.10.2016/08:25

Koniunktura w handlu i usługach w październiku 2016 r.

Od początku 2014 roku opinie dyrektorów przedsiębiorstw dotyczące koniunktury handlu hurtowego są korzystne, choć w październiku br. nieco ostrożniejsze od formułowanych od czerwca br. oraz w październiku ostatnich dwóch lat. Jak wynika z danych GUS oceny z zakresu handlu detalicznego są pozytywne, podobne do sygnalizowanych od kwietnia br. i w październiku ub. r.

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w październiku na poziomie plus 5,9 (plus 7,1 we wrześniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,8% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 11,0% (przed miesiącem odpowiednio 17,3% i 10,3%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Utrzymują się korzystne diagnozy sprzedaży. Prognozy w tym zakresie są nieznacznie optymistyczne, ale ostrożniejsze od formułowanych w ostatnich siedmiu miesiącach. Bieżąca sytuacja finansowa nie zmienia się. Odpowiednie przewidywania są nieznacznie pesymistyczne, po raz pierwszy od lutego br. Stan zapasów towarów po- zostaje nadmierny. Zwiększenie poziomu zamówień towarów u dostawców może być niewielkie, nieco mniejsze od planowanego we wrześniu. Możliwy jest nieznaczny wzrost zatrudnienia, podobny do zapowiadanego miesiąc wcześniej. Dynamika cen towarów może być nieco mniejsza od oczekiwanej we wrześniu.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w październiku na poziomie plus 4,9 (plus 4,8 we wrześniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,7% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 11,9% (przed miesiącem odpowiednio 16,3% i 11,5%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Diagnozy sprzedaży są optymistyczne, ale ostrożniejsze niż w ostatnich sześciu miesiącach. Prognozy w tym zakresie są korzystne, najlepsze od listopada ub. r. Od dwóch miesięcy utrzymują się pesymistyczne oceny sytuacji finansowej. Odpowiednie przewidywania są nieznacznie pozytywne, zbliżone do formułowanych we wrześniu. Stan zapasów towarów pozostaje nadal nadmierny. W związku z bardziej optymistycznymi prognozami sprzedaży, planowany jest dalszy wzrost zamówień towarów u dostawców. Zatrudnienie może nieznacznie ro- snąć, w skali nieco większej od zapowiadanej miesiąc wcześniej. Dynamika cen towarów może być zbliżona do oczekiwanej we wrześniu.

W poszczególnych branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W październiku koniunktura oceniana jest optymistycznie przez dyrektorów następujących branż: tekstylia, odzież, obuwie (plus 19,4 w październiku, plus 20,7 przed miesiącem), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 14,7 w październiku, plus 6,8 we wrześniu) oraz pojazdy samochodowe (plus 6,3 w październiku, plus 7,6 miesiąc wcześniej). Jedynie przedstawiciele branży żywnościowej zgłaszają nieznacznie negatywne oceny w tym zakresie (minus 1,7 w październiku, minus 3,9 we wrześniu).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.