21.08.2021/10:15

Konkurencyjne ceny chleba w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE

W Polsce skarżymy się na drożyznę, odczuwalnie rosną ceny w sklepach. W lipcu 2021 roku ceny pieczywa wzrosły o 5,7 proc. w porównaniu do lipca ubiegłego roku – wynika z danych GUS. Tymczasem w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej ceny pieczywa w Polsce są bardzo niskie.

W 2020 r. ceny chleba i produktów zbożowych w całej UE były około dwa i pół razy wyższe w najdroższym państwie członkowskim niż w najtańszym – podał Eurostat.

Porównując poziomy cen ze średnim wskaźnikiem cen w UE na poziomie 100, wyniki pokazują, że cena chleba i produktów zbożowych były najwyższe w Danii (ze wskaźnikiem poziomu cen 153), a następnie w Austrii (135), Luksemburgu, Finlandii i Szwecji (wszystkie trzy 127).

Najniższy poziom cen pieczywa odnotowano w Rumunii (wskaźnik poziomu cen 56), a następnie w Bułgarii (67) i Polsce (70).

Jak widać z wykresu prezentowanego poniżej, Polska zajęła trzecie miejsce od końca pod względem cen pieczywa.

Ceny pieczywa w Unii Europejskiej (Eurostat)

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także