13.07.2020/08:26

Konopie - nowa działka dla polskiego rolnictwa?

W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na konopie, coraz więcej rolników w naszym kraju jest zainteresowanych uprawą tej rośliny. Na drodze mogą im jednak stanąć przepisy. 

Z raportu przygotowanego przez Politykę Insight wynika, że obszar zasiewów konopiami przemysłowymi zgłoszonych przez gospodarstwa rolne do dopłat bezpośrednich przekroczył w 2019 roku 3 tys. hektarów. Oznacza to wzrost o 78 proc. w ujęciu rocznym. Najwięcej upraw jest w województwie mazowieckim i dolnośląskim, a największa liczba rolników zajmuje się nimi w województwie lubelskim. Przetwórstwem konopi, które polega przede wszystkim na wytwarzaniu produktów, w tym żywności, suplementów diety oraz kosmetyków zawierających kannabidiol (CBD), zajmują się głównie mikrofirmy rodzinne. Ich przychody w 2019 r. przekroczyły 210 mln zł.

Autorzy raportu zaznaczają, że mimo stałego wzrostu obszaru zasiewanego konopiami Polska wciąż jest głównie importerem wszystkich surowców rolnych pozyskiwanych z tej rośliny. Trafiają one do nas głównie z Niemiec, Litwy i Holandii, ale także z Kanady, Ukrainy i Kazachstanu. Rozwój tego rynku w naszym kraju hamuje przede wszystkim zagmatwane i mało precyzyjne przepisy. Ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, zezwalają na uprawę konopi przemysłowych, w których zawartość THC (substancji halucynogennej) w roślinie nie przekracza 0,2 proc. w przeliczeniu na suchą masę. Nie precyzuje ona jednak jak traktować ten limit po ścięciu rośliny i oddzieleniu od niej na przykład ziaren – w takim przypadku zawartość THC w plewie może być wyższa niż dopuszczona przez ustawę. Oznacza to, że właściciel upraw mógłby zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

 

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • igi (Legalize it!) 14.07.2020

    Kolejny mały kroczek w kierunku legalizacji, tak trzymać :{

  • Anonymhemp 14.07.2020

    Rozpoczynam uprawę, miałem podobne wątpliwości jak autor art..... Zobaczymy co na to organy ścigania. Sam jestem ciekaw kontroli :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.